Granada je místo, kde budete chtít zůstat

Přidat na Seznam.cz

Tento rozlehlý 700 metrů dlouhý arabský komplex, soubor pevností a paláců maurských vládců ve španělské Granadě, se svými unikátními zahradami a palácovým letním sídlem Generalife, se rozprostírá na ploše o rozloze 13 tisíc m2.

Alhambra sloužila dynastii Nasrovců jako vojenské i správní centrum, ovšem i jako královská rezidence. Vládlo tu 25 vládců zmíněné dynastie a to celkem až 250 let. Jejich přínosem byla podpora umění a vědy.

Komplex s 23 obrannými věžemi vznikl postupně od 9. století (tehdy byla postavena pevnost Alcazaba) až do 15. století. V roce 1492 byly Nasrovci z Granady vyhnáni a císař Karel V. uvnitř Alhambry postavil svůj vlastní palác. Je to vlastně čtvercová stavba s kruhovým nádvořím zasazen do samotného centra Alhambry. I když část pevnosti zničila Napoleonské vojska, turisté stále mohou obdivovat například již zmíněnou slavnou pevnost Alcazaba, ukrytou za červenými mohutnými hradbami obepínající celý areál, či Palacios Nazaríes.

Alhambra/ Unsplash.com

Cesty poznání návštěvníky dále povedou k Patio de los Arrayanes ( „myrtový dvůr“ s jezerem), který je v sousedství s Sala de los Embajadores ( „Sál vyslanců“ sloužící pro královské audience a dvorní ceremoniál), dále k Patio de los Leones ( “ Lví dvůr „), kde stojí kolem fontány 12 lvů z bílého mramoru a podobně.

V celém areálu je vidět udržovanou a svěží zeleň, díky zavlažování z rezervoáru na vrcholu zahrad paláce. Zavlažování se provádí systémem podzemních kanálů, kterými se voda rozvádí do jezírek, fontán a nádrží. Samotná voda je do Alhambry přiváděna z řeky Darro v Sierra Nevada sítí akvaduktů.
Opravdový pocit ráje dotvářejí tyto rozsáhlé zahrady s pestrobarevnými exotickými květinami a osázená živými ploty, ale i neodmyslitelné arabské lázně.

Unsplash.com

Alhambra je nádherný symbol islámského dekorativního umění (s přírodními i matematickými motivy) projeveného v západní Evropě. I proto toto místo přitáhlo množství známých osobností, k nimž nepochybně patřili Victor Hugo, či Washington Irving.
Na mnoha zdech se objevuje heslo dynastie Nasrovců: „Není jiného dobyvatele kromě Alláha“.

Lokalita Alhambra je součástí seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1984.

Zdroj foto: Unsplash.com