Stovky metrů pod zemí najdete jeskyni plnou mohutných krystalů. Tento poklad je ve skutečnosti jen hora sádry

Přidat na Seznam.cz

Jeskyně krystalů se nachází 290 m pod zemí, na jejím vrcholu se nachází hora bohatá na olovo, zinek a stříbro. Asi každý by proto čekal, že v jeskyni budou drahokamy a zlato. Místo toho je jeskyně plná sádrových krystalů.

Nečekaný objev

Hluboko pod horou poblíž Naica v Mexiku se horníkům, kteří v roce 2000 hledali ložiska čerstvé rudy, naskytl nečekaný a úžasný pohled. Kolem nich se tyčily mohutné, mléčně bílé krystaly, které vyplňovaly jeskyni. Sádrové krystaly větší než telefonní sloupy, téměř 12 m dlouhé a 1 m široké, se leskly ve světle, vyčnívaly na všechny strany ze stěn, podlah a stropu, píše web Chemical & Engineering News.

Obří krystalová jeskyně v dole je také jedním z nejpodivnějších míst na Zemi. Tato ohromná sbírka krystalů roste pod Mexikem již více než 500 000 let, uvádí web Travel Triangle. Všichni milovníci přírody by toto místo jistě chtěli navštívit, ovšem pokud trpíte klaustrofobií, raději se jeskyni vyhněte.

Hora nabízí bohatství, jeskyně ale za návštěvu nestojí

Jak píše web How Stuff Works, v roce 1794 bylo na hoře Sierra de Naica objeveno stříbro. Netrvalo dlouho a objevily se také zásoby olova, zinku a zlata – a v polovině 19. století se na svazích prolomily první těžební operace. Na druhou stranu je ale jeskyně pro lidi skutečně nehostinná. Teploty dosahují až 47,1 stupňů Celsia a vlhkost se blíží 100 procentům.

zdroj: Chemical & Engineering News, How Stuff Works, Travel Triangle