Hora Bromo je starobylá kaldera, v jejíž okolí se nachází bujná vegetace. Dočkat se zde můžete i jedinečných východů a západů slunce

Přidat na Seznam.cz

Gunung Bromo neboli hora Bromo je starobylá kaldera o průměru 10 km, v jejímž středu se zvedají čtyři menší vrcholy o výšce 300 až 400 m. Okolí těchto vrcholů na dně kráteru tvoří písek a bujná vegetace. Každých několik let se při erupcích do okolí uvolňuje škvára a popel, které pokrývají krajinu nánosy bohatými na živiny.

Kudy k hoře Bromo?

Pohled na horu Bromo si můžete vychutnat dvěma způsoby: buď z okraje kráteru, nebo z dálky jako panorama celé kaldery, uvádí web InsightGuides. V prvním případě vyrazte z Cemara Lawang ve 2 nebo 3 hodiny ráno, abyste na vrcholu zastihli neuvěřitelný východ slunce. Vydejte se na túru po písečném mořském dně, ať už na poníkovi, nebo pěšky, a jakmile dorazíte k základně kráteru, vystoupejte po 250 schodech. Na vrcholu je úzký okraj, odkud se můžete podívat do břicha chrlícího sirného středu kráteru a pokochat se 360stupňovým výhledem na celou kalderu a majestátní Gunung Semeru, nejvyšší vrchol Jávy ve výšce 3 676 metrů.

Lze si pronajmout i džíp

Pro panoramatický výhled si pronajměte džíp na Gunung Penanjakan, který se nachází 400 m nad Gunung Bromo a asi 3 km západně, pak už je to jen krátký výšlap po zpevněné cestě na vrchol. Obvykle je zde méně lidí, ale výhled je stejně úžasný. Vše je třeba zařídit večer před výstupem. Obě procházky lze absolvovat v předvečer, ale pokud máte málo času, vychutnejte si východ slunce na Gunung Penanjakan.

Každý rok se zde koná průvod Kasodo

Každoročně se tisíce hinduistických Tenggerů účastní půlnočního průvodu, při kterém házejí obětiny do kaldery Gunung Bromo v rámci festivalu zvaného Kasodo. Potomci těch, kteří uprchli na Bali, když islámské království ovládlo Střední Jávu, mají blíže k tehdejšímu hinduisticko-buddhistickému náboženství než k balijskému hinduismu, který se dnes praktikuje na sousedním ostrově. Jejich oběti duchům Gunung Bromo mají zajistit požehnání pro nadcházející rok.

Kdy navštívit horu Bromo?

Nejlepší doba pro návštěvu hory Bromo na východní Jávě v Indonésii je v období sucha, které obvykle připadá na duben až říjen, píše web JourneyEra. Toto období nabízí příznivější povětrnostní podmínky s nižší pravděpodobností srážek a jasnější oblohou, což umožňuje lepší viditelnost ohromující krajiny a východu slunce nad sopkou.

Jedním z vrcholů návštěvy hory Bromo je pozorování úchvatného východu slunce z vyhlídkových bodů, jako je hora Penanjakan. Období sucha nabízí větší šanci na jasná rána, což umocňuje zážitek a umožňuje nerušený výhled na východ slunce osvětlující okolní krajinu.

V období sucha jsou teploty na hoře Bromo obecně nižší, což je příjemnější pro průzkum. Doporučujeme však vzít si s sebou teplé oblečení, protože teploty mohou být stále chladné, zejména v časných ranních hodinách.

Je důležité si uvědomit, že hora Bromo je oblíbenou turistickou destinací a v období největší návštěvnosti, jako jsou víkendy a prázdniny, může být přeplněná. Chcete-li se vyhnout velkým davům a užít si klidnější zážitky, zvažte návštěvu ve všední dny nebo v období mimo špičku.

Zdroj: insightguides.com, journeyera.com, Youtube