Hawa Mahal, palác v indickém městě Jaipur, měl za úkol skrývat královské dámy. Dnes je z něj ikona Indie s téměř tisíci okny

Přidat na Seznam.cz

V roce 1799 nařídil vládce Kachhwaha Rajput, Sawai Pratap Singh, vnuk maharádže Sawai Jai Singh, Lal Chand Usta, aby postavil přístavbu královského městského paláce. Tehdejší systém Purdah byl přísně dodržován. Královské dámy Rajput by neměly být viděny cizími lidmi a neměly by se objevovat na žádném veřejném místě. Stavba Hawa Mahal umožňuje královským dámám užívat si od každodenních pouličních scén až po královské průvody na ulici, aniž by je někdo viděl.

Téměř tisíc oken zaručilo, že královské dámy nikdo neviděl

Palác se nachází v Badi Choupad, růžovém městě Jaipur. Hawa Mahal byl postaven v roce 1799. Má 953 oken na vnějších zdech. Krásně vyřezávaná okna ve tvaru včelí plástve umožňují, aby vánek profukoval palácem a dělá z něj dokonalý letní palác. Byl postaven jako přístavba nedalekého městského paláce, důvod byl jediný – aby královské ženy nikdo neviděl.

V souladu s vizuálem „růžového města“ Jaipuru je Hawa Mahal postaven výhradně v červeném pískovce, který na slunci září růžovým odstínem. Je často identifikována jako nejvyšší budova na světě postavená bez nadace nebo fondu.

Palác jako pro boha

Pětipatrový palác byl postaven v podobě Krišnovy koruny, protože Sawai Pratap Singh byl oddán Krišnovi, hinduistickému bohu. Horní tři podlaží jsou v podstatě jedna místnost, jmenovitě Vichitra Mandir, Prakash Mandir a Hawa Mandir. Mahárádža uctíval Krišnu ve Vichitra Mandir, zatímco Prakash Mandir poskytuje otevřenou terasu na obě strany. Za zmínku stojí, že do horních pater nevedou žádné schody, ale rampy. Jsou pro nosítka královských dam. Oproti bohaté výzdobě exteriéru jsou interiéry mahalu mnohem jednodušší. Ale je to také místo, kde najdete nejlepší výhled na město Jaipur.

zdroj: CNN, Britannica, Hawa-Mahal