Zapomenutá sklářská osada Kristiánov: Navštivte stálou expozici s trojrozměrným modelem a prohlédněte si repliky zdejších slavných výrobků

Přidat na Seznam.cz

České sklo patří ke světově proslulým produktům, které mají i v dnešní době velmi dobré jméno. Slávu některých známých skláren však už dávno odvál čas. V případě, že budete na výletě v Jizerských horách, a konkrétně pak v obci Bedřichov, udělejte si chvíli čas a pojďte se seznámit s historií a výrobky téměř zapomenuté sklářské osady Kristiánov, která vám navíc nabídne zajímavě pojaté muzeum, které je zároveň jedním z nejvýše položených v Česku.

Důležitý mezičlánek výroby slavné české bižuterie

Poprvé se začalo ve sklárně Kristiánov pracovat v lednu roku 1776. I když se zdejší výroba nejprve zabývala produkcí užitkového skla, ke konci 18. století se přešlo na výrobu bižuterních komponentů. K nim patřily nejrůznější tyče, tyčinky a trubičky. Po vstupu do nového století však došlo ke zvýšení konkurence na trhu došlo k útlumu činnosti. Situace se však stabilizovala a zdejší sklárna ve 30. letech 19. století opět prosperovala. A to dokonce tak moc, že mezi lety 1853 a 1865 prošla náročnou modernizací. Došlo k protažení haly a přidaly se další pece, které podpořily zvýšení produkce. Zlom nastal kolem roku 1881, kdy sklárna Kristiánov začala přicházet o svou pozici a v roce 1887 pak lehla popelem. Posléze už nebyla obnovena.

Něco ale ze sklářské osady přece jen zůstalo

Památkou, kterou se podařilo dochovat až do dnešní doby, je takzvaná Liščí bouda, kterou mohou výletníci navštívit i dnes. Mezi lety 1887 a 1933 zde fungovala bezplatná letní ozdravovna. Později se z ní na nějaký čas stala turistická ubytovna. Později se o osadu Kristiánov začalo starat Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které tu nechalo vybudovat Památník sklářství v Jizerských horách. Ten se otevřel veřejnosti již v roce 1964. Poslední zásadnější rekonstrukce pak proběhla v roce 2016.

Trojrozměrný model i ukázky výrobků

Do horské divočiny rozhodně nepůjdete nadarmo. Největším lákadlem zdejší expozice je trojrozměrný model osady, který vám umožní vidět, jaké budovy stávaly poblíž Liščí boudy v dávné minulosti. Také se dozvíte další informace o chodu sklárny a jejích osudech. Mnohé návštěvníky bude určitě zajímat i to, kdo v osadě žil. Nechybí tu ani repliky sklářských výrobků a nejrůznější interaktivní modely, které budou bavit především menší děti. Zájemci se pak mohou u sklárny Kristiánov napojit na trasu naučné stezky Cestou jizerskohorských sklářů, která vede až do Jablonce nad Nisou.

Zdroj: Jablonec, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou