Horská vesnice Sertar: Tolik sousedů nenajdete na žádném sídlišti

Přidat na Seznam.cz

Najít bydlení není zrovna jednoduché, zvláště když je ho nedostatek. V Tibetu tak vzniklo místo, kterému se přezdívá „horská vesnice“, kde je doslova jeden dům nalepený na druhý. Tolik lidí na jednom místě pravděpodobně jinde neuvidíte, podívejte se sami.

Sertar

Sertar najdete na severozápadě provincie S‘-čchuan v Číně, pod správou tibetské prefektury Garzê, píše web Extravagant Yak. Sertar se nachází v nadmořské výšce kolem 4 000 metrů v odlehlém údolí na Tibetské náhorní plošině a život zde není zrovna lehký. Zatímco v létě vás bude hřát 30 stupňů Celsia, v zimě vás čeká až -25 stupňů.

Obyvatelé

V domech, které jsou postaveny těsně u sebe, žijí zejména Tibeťané a Chanové. Právě proto má tato oblast dvě jména – Seda, což znamená Zlatý kůň, a Sertar, tak ji nazývají Tibeťané. Kromě domů se ale jedná o odlehlé údolí bez stromů, ale i přesto je slavné. Může za to Larung Gar, největší tibetský buddhistický institut na světě, píše The Straits Times.

Larung Gar

Larung Gar Buddhist Academy byla založena v 80. letech 20. století, a nyní zde žije přes 40 000 mnichů a mnišek, píše web Bored Panda. Většina mnichů musí absolvovat výcvik, který trvá šest až třináct let, takže ačkoliv sem Tibeťané jezdí na bohoslužby, mniši a mnišky zde zůstávají kvůli učení.

Jak si myslíte, že je to tu se soukromím? A dokázali byste zde žít?

zdroj: Extravagant Yak, Bored Panda, The Straits Times