Jezero Rúp Kund halí řada tajemství. Bylo zde objeveno více než 300 lidských koster. Najdete ho v Indii

Přidat na Seznam.cz

Jezero Rúp Kund se nachází v nadmořské výšce 5 020 m a je ledovcovým jezerem v okrese Čamoli ve státě Uttarákhand. Místní ho nazývají Záhadné jezero nebo Jezero koster kvůli stovkám koster nalezených v blízkosti jezera.

O jezeru Rúp Kund

Jezero Rúp Kund, jehož hloubka dosahuje asi 3 m, je známé díky pozůstatkům několika stovek dávných lidí, uvádí web LakesOfIndia. Jezero má však mnoho problémů s ochranou přírody. Hlavním problémem je pravidelné mizení koster, a pokud nebudou přijata odpovídající opatření, mohly by ostatky v příštích letech zmizet. Uvádí se, že turisté si ostatky odnášejí s sebou. Zvědaví výzkumníci a vědci pak převážejí kostry na hřbetech mul pro účely evolučního výzkumu. Příslušné úřady se proto rozhodly přeměnit oblast na ekoturistické místo pro uchování koster.

Kde jezero najít?

Rúp Kund je malebné jezero, které je úžasnou turistickou destinací v okrese Čamoli v Uttarkhandu nedaleko úpatí dvou vrcholů, a to Trishul a Nanda Ghunti. Každý podzim se u Beedhi Bugiyal s plným nadšením slaví náboženský festival, který pořádají vesničané. Jednou za dvanáct let se zde slaví také svátek Nanda Déví Rádž Jat, při kterém je uctívána bohyně Nanda.

Japonští vojáci?

V roce 1942 našel britský lesník Hari Kishan Madhwal na místě stovky lidských koster. Mnoho lidí spekulovalo, že tyto kostry pravděpodobně patří japonským vojákům, kteří zahynuli během druhé světové války, když se plížili přes Himálaj, aby napadli Británii v Indii, uvádí web WildHawk. V obavách z japonské invaze britská vláda okamžitě povolala tým vědců, aby tyto kostry prozkoumal. Po prozkoumání se zjistilo, že tyto kostry nepatří japonským vojákům a jsou více než stovky let staré. Poté tyto kostry zkoumalo mnoho vědců z celého světa a jejich názory se lišily. Někteří se domnívali, že tito lidé zemřeli pod lavinou, zatímco jiní se domnívali, že šlo o pandemii. Nikdo ale zatím skutečnou příčinu nezná.

Hněv Nanda Déví v Ropkundu

Studie provedená v roce 2004 však přinesla mnoho šokujících odhalení souvisejících s jezerem Rúp Kund. Díky této studii bylo zjištěno, že tyto kostry pocházejí z 12. století. Bylo provedeno zkoumání DNA a bylo zjištěno, že tyto kostry patřily do různých zeměpisných lokalit. Po dalších zkoumáních vědci nakonec dospěli k závěru, že tito lidé zemřeli před staletími poté, co je něco kulatého velmi silně udeřilo do hlavy.

Překvapí vás, že mezi ženami žijícími v himálajských horách existuje známá lidová píseň, která celou tuto událost popisuje. Podle této lidové písně se bohyně Nanda Déví rozzlobila na lidi, kteří přišli zvenčí a rozhodli se zničit místní přírodu. V tomto hněvu způsobila silný déšť s krupobitím, kvůli němuž přišlo mnoho lidí o život. Pozoruhodné je, že při výzkumu provedeném v roce 2004 vyšlo najevo totéž, že tito lidé museli přijít o život kvůli náhlému krupobití.

Nejstarší příběh o Rúp Kundu

Podle stařešinů se kdysi král Kanaúdu Jasdhaval vydal na pouť se svou těhotnou manželkou, aby navštívil chrám Nanda Déví v Himálaji. Král s sebou na pouť vzal své tanečníky a vojáky. Všichni se na pouť vydali s velkou pompou. Porušili všechna poutní pravidla. Lidé krále varovali, že tím rozhněvají bohyní Nandu Déví Matu. Nicméně král své lidi neposlechl. V Himálaji se tak strhla vánice a všichni lidé i s králem zahynuli.

Nad jezerem dodnes visí stále řada tajemství. Nicméně je ale zvláštní, že do jezera platí přísný zákaz vstupu. Podle místních lidí se zde navíc často odehrává mnoho záhadných událostí.

Zdroj: lakesofindia.com, wildhawk.in, studie NatureCommunications