Adrenalin na kole: Singletrailů různých obtížností přibývá a nejsou zaměřené pouze na náročné sportovce. Šemberské stezky představují novou skvělou zábavu blízko Prahy

Přidat na Seznam.cz

Podzim začíná hrát všemi barvami a pokud si ho chcete aktivně užít, jedna z možností je vyrazit na kolo do přírody. Jestliže máte rádi adrenalin, může být dobou volbou pro výlet singletrail.

Jedná se o přírodní trasy určené pro horská kola, které naplno využívají terén, ve kterém jsou vybudovány. Najdete zde kromě stoupání a klesání také velké množství zatáček a terénních vln. Samotná dráha bývá nejčastěji umístěna v lese a je široká tak akorát na jedno kolo, takže je třeba jet za sebou a dodržovat bezpečné rozestupy.

V České republice je již mnoho singletrailových tratí a nemusíte kvůli jejich návštěvě vyrážet pouze na hory. Milovníci tohoto sportu zažijí zajímavé svezení i v pražských Letňanech. Větší singletrail parky naleznete třeba v Telči, na Dolní Moravě, Lipně, v Beskydech, v Mariánském údolí na okraji Brna nebo v Novém Městě na Moravě na Vysočině.

Poměrně nové jsou traily Šemberské stezky, které se nacházejí poblíž Českého Brodu a byly otevřeny v roce 2020. Z Prahy jste vlakem v Českém Brodě za 30 min a pohodlnou jízdou se po 3 km dostanete do obce Tuchoraz, kde v lesích nad údolím řeky Šembery stezky začínají. Skládají ze sedmi tras různé náročnosti a jedné stoupající cesty. Zajezdí si zde jak rodiny s dětmi, tak zkušení bikeři. Zatím zde není vybudované zázemí s parkovištěm a občerstvením, ale sportovní areál se postupně rozšiřuje a do budoucna bude snad i možné přímo na místě půjčit kola.

Na Singletrailu platí pravidla

Aby byla jízda především skvělým zážitkem, je třeba dodržovat několik pravidel souvisejících s chováním na trati. Především je nutné jezdit po stezkách pouze ve vyznačeném směru a být vybaven vhodným kolem, přilbou a případně dalšími bezpečnostními pomůckami. Cyklista by měl jezdit takovým způsobem a rychlostí, aby dokázal zastavit kolo na vzdálenost, na kterou vidí. V úvahu je třeba vzít také svoje fyzické možnosti a umožnit rychlejším jezdcům předjetí. Základní vlastností by měla být ohleduplnost ke svému okolí, zvířatům i rostlinám.

Zdroje: kudyznudy, skutecnost, kolotipy