Nepřehlédnutelné mrakodrapy světa. Stojí na velkolepých základech

Přidat na Seznam.cz

Mrakodrapy jsou architektonickým zázrakem, ale možná toho o nich nevíte tolik, kolik si myslíte. Když přemýšlíte o mrakodrapech, pravděpodobně vás nejvíce zajímá, jak vysoko jsou nad zemí. Mnohem zajímavější jsou však základy mrakodrapů.

Wilshire Grand Center – hloubka základů 27,5m
Jedná se o nejmenší základ na seznamu. Je to také pro nejmenší budovu na seznamu, která je vysoká 335,3 metrů. To však v žádném případě neznamená, že je „nízká“. Wilshire Grand Center je důležitou součástí panoramatu Los Angeles. Šest metrů silná betonová podložka pod ním je Guinnessovým rekordem, píše DigthisDesign.

Willis Tower – hloubka základů 30,5m
Pokud jste někdy navštívili Chicago, určitě jste tuto 442 metrů vysokou budovu viděli. Zajímavostí je, že se dříve jmenovala Sears Tower. Tato budova, která se skládá z devíti do sebe zapadajících tubusů různých výšek s hloubkou základů 30,5 metrů, má stupňovitý vzhled, který se hodí do panoramatu Chicaga.

Taipei 101 – hloubka základů 90m
Design této 508 metrů vysoké budovy záměrně vzdává hold tradičním architektonickým stylům Tchaj-wanu a Číny. Má také jeden z nejhlubších základů na seznamu. Vzhledem k tomu, že tyto oblasti jsou náchylné k zemětřesením, budovy musí být schopny jim odolat.

One World Trade Center – hloubka základů 46m
Po zničení Dvojčat v roce 2001 se panorama New Yorku zcela změnilo. Nyní na jejich místě stojí One World Trade Center, jako připomínka roku vyhlášení nezávislosti. Je vysoký 541 metrů. V současné době je také nejvyšší budovou ve Spojených státech.

Šanghajská věž – hloubka základů 86m
Tato budova má nejhlubší základy na tomto seznamu. To samozřejmě dává smysl vzhledem k tomu, že se nachází v čínské Šanghaji, kde jsou zemětřesení velmi častá. Budova je vysoká necelých 632 metrů, což z ní činí druhou nejvyšší budovu na světě.

Burdž Chalífa – hloubka základů 50m
Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa, který je se svými 828 metry nejvyšší budovou světa, nemá překvapivě nejhlubší základy. Důvodem může být to, že Burdž Chalífa se nemusí potýkat se zemětřesením ani se silným větrem. Bez ohledu na hloubku základů má ale nesmírně hlubokou betonovou podložku a 192 základových pilířů.

Závěrem
Všechny mrakodrapy po celém světě mají zabudované prvky, které zajišťují jejich robustnost. Někteří projektanti mrakodrapů podcení náležitou kontrolu a může se stát, že se nakonec vrátí k opravám. Dobře postavené mrakodrapy, jako jsou ty z tohoto seznamu, však pravděpodobně vydrží spousty let.

Zdroj: DigthisDesign