Neobydlený ostrov Ilha da Queimada Grande. Brazílie zde raději zakázala přístup

Přidat na Seznam.cz

Tento tajemný ostrov, také známý jako Hadí ostrov, je tak nebezpečný, že Brazílie zakázala jeho návštěvu komukoli. Legenda také praví, že poslední rybář, který zabloudil příliš blízko ke břehům Hadího ostrova, byl nalezen o několik dní později na své vlastní lodi a ležel bez života v kaluži krve.

Hadí ostrov

Asi 90 km od jihovýchodního pobřeží Brazílie se nachází ostrov, kam by se žádný místní nikdy neodvážil vkročit. Nebezpečí na ostrově přichází v podobě křovinářů ostrovních – jednoho z nejsmrtelnějších hadů na světě. Mohou dorůst délky přes jeden metr a odhaduje se, že na ostrově je jich 2000 až 4000. Jsou tak jedovatí, že člověk uštknutý jedním hadem by mohl být do hodiny mrtvý, píše web All Thats Interesting.

Hadí ostrov je nyní neobydlený, ale lidé na něm žili krátkou dobu až do konce 20. let 20. století, kdy podle legendy místního strážce majáku a jeho rodinu zabily zmije, které se sem vloudily okny. Dnes námořnictvo pravidelně navštěvuje maják za účelem údržby a zajišťuje, aby se žádní dobrodruzi nezatoulali příliš blízko ostrova.

Původ hadů

Místní legenda tvrdí, že hadi byli původně zavedeni piráty, kteří se snažili ochránit zakopaný poklad na ostrově. Ve skutečnosti je přítomnost hadů výsledkem stoupající hladiny moří. Hadí ostrov býval součástí brazilské pevniny, ale když před více než 10 000 lety stoupla hladina moří, oddělila pevninu a změnila ji na ostrov. Zvířata, která se ocitla izolovaná, se v průběhu tisíciletí vyvíjela odlišně od těch na pevnině, a protože ostrovní hadi neměly žádnou kořist kromě ptáků, vyvinuly se tak, aby měly extra silný jed. Tento děsivý brazilský ostrov má dnes nejvyšší koncentraci jedovatých hadů kdekoli na světě, píše web Smithsonian Mag.

Vědci odhadují, že na ostrově žije jeden až pět hadů na metr čtvereční, a tito hadi jsou zodpovědní za 90 procent úmrtí souvisejících s brazilským uštknutím hadem. Jsou dokonce tak nebezpeční, že s výjimkou některých vědeckých cest brazilské námořnictvo výslovně zakázalo komukoli přistát na ostrově, píše Atlas Obscura.

zdroj: All Thats Interesting, Smithsonian Mag, Atlas Obscura