Pražský orloj je světový unikát, kterým se naše země pyšní už přes 600 let. Mistr Hanuš ho nepostavil

Přidat na Seznam.cz

Jednou z nejoblíbenějších pražských památek je orloj na Staroměstském náměstí. Je starý hodně přes 600 let a je jedním z nejstarších funkčních orlojů na světě. Orloj v Praze, jinak známý jen jako Orloj, ukazuje vzájemné polohy souhvězdí Slunce, Měsíce, Země a Zvěrokruhu. Také říká čas, datum a co je nejlepší, poskytuje divákům v celou hodinu, každou hodinu nějaké divadlo.

Slepý mistr Hanuš je mýtus. Orloj nepostavil a pravděpodobně nikdy neoslepl

Asi každý zná pověst o tom, jak mistr Hanuš postavil náš unikátní orloj. Jedná se ale o pouhou pověst, na níž je jen málo pravdy. Orloj postavil roku 1410 Mikuláš z Kadaně. Koncem 15. století mistr Hanuš orloj „pouze“ opravil, ale to, že by ho nechali oslepit, není nijak podloženo. Ovšem bez ohledu na to, kdo je autorem orloje, faktem zůstává, že se jedná o dokonale propracované dílo.

Co vše orloj ukazuje a jak v něm číst?

Orloj ukazuje nejen čas a datum, ale i fáze Měsíce, polohu Slunce, svátky křesťanského kalendáře a astronomické cykly. Každý z různých odstínů modré a hnědé na hlavní desce označuje události, jako je východ slunce, svítání, den, noc atd., jakož i různé geografické informace, jako je poloha tropů a rovníku.

Staročeský čas, známý jako italský, vyznačují zlaté číslice na vnějším prstenci hodin. Polohu času ukazuje také zlatá ruka. Čas babylonský či arabský je zobrazen černými arabskými číslicemi. Zajímavé je, že jen Staroměstský orloj tento čas zvládne měřit. Čas středoevropský, tedy nám nejznámější, je označen zlacenými římskými číslicemi na obvodu sféry.

Pod ciferníkem astrolábu se nachází ozubené kolo se 365 zuby, které ukazují datum. Ve svém středu zobrazuje symbol Starého Města pražského a na vnějším prstenci je napsán popis každého dne po celý rok. Aktuální den je zobrazen úplně nahoře. Každý měsíc je také zastoupen znamením zvěrokruhu umístěným v medailonu.

zdroj: Czech Center, Prague, Kudy z nudy