Největší záhada Kostariky: Leží zde stovky různě velkých, téměř dokonale kulatých kamenů, jejichž původ nemá žádné vysvětlení

Přidat na Seznam.cz

Zatímco mnoho budov, soch a celkově historických památek má nějaké záznamy o tom, proč vznikly, kameny na Kostarice svůj původ stále skrývají. Nejen, že vlastně nikdo neví, jak se na místo tyto ohromné kameny dostaly, nebo proč a kdo je vytesal do tvaru koulí, ale dokonce i jejich stáří je neznámé.

Největší záhada Kostariky

Pokud byste si měli představit Kostariku, jistě si hned vybavíte nedotčené pláže, tropické deštné pralesy a svěží zelené džungle hemžící se exotickými ptáky a motýly. Zatímco bohaté pobřeží jistě dostojí své pověsti, i v džungli existují záhady. Pravděpodobně nejvýraznější mezi těmito záhadami jsou obrovské koule, které pokrývají krajinu jižní části země. Tyto sochy, vyrobené z kamene a vážící až 15 tun, byly přesně vytesány do téměř dokonalých koulí, aby zůstaly rozházené mezi stromy, uvádí web Historic Mysteries.

Tajemné kamenné objekty Kostariky jsou skupinou více než 300 koulí přítomných v Kostarice na Isla del Cano a v oblasti delty Diquis. Místní kameny jsou známé jako „bolas de piedra“, doslova „kamenné koule“ a zdálo by se, že místní jsou stejně zmatení jako všichni ostatní. Kultura Diquís se objevila v údolí Rio Grande de Térraba, kde založili komplexní sociální, ekonomické a politické systémy, které řídily svou společnost. Osídlení regionu začalo během období kolem 1 500 – 300 př. n. l. Mnoho kamenů stále obsahuje stopy po nástrojích používaných k jejich tvarování. Vědci nebyli schopni určit přesný čas, kdy byly vyrobeny. Odhady se pohybují již od roku 200 př. až do roku 1500 n. l.

K čemu kameny jsou?

Koule se pohybují ve velikosti od pouhých několika centimetrů až po více než 2 metry v průměru. Kamenné koule byly dost možná umístěny v rovinách na veřejných náměstích nebo podél přístupu k obydlím vládnoucí elity nebo náčelníků. O podivných kamenných koulích ale stále koluje spousta mýtů. Zatímco někteří věří, že kameny přinesli na Zem mimozemšťané, jiní jsou toho názoru, že mají spojení se ztraceným kontinentem Atlantis. Jediné, co víme, je odhadované stáří a velikost těchto soch. Kdo je ale ve skutečnosti postavil, zda kultura Diquís, či někdo jiný a z jakého důvodu vlastně vznikly je stále záhadou.

zdroj: Wonderopolis, Heritage Daily, Historic Mysteries