Kontrola pasu před cestováním: Hlídejte si platnost, stav dokladu i počet volných listů
Dobrá kniha, opalovací krém, šortky. Ať už cestujete nalehko, nebo si berete polovinu věcí, balení na dovolenou může být docela stresující zkouškou. Jakmile však máte v tašce cestovní pas, dobrodružství prakticky nic nebrání.
Ale pozor, i ti nejzkušenější cestovatelé mohou být zaskočeni stavem svých dokladů. Ve skutečnosti existuje celá řada problémů, které mohou zpozdit nástup do letadla, nebo vás mohou zdržet při návratu domů.
Riziko neodhalené expirace
Lze předpokládat, že datum ukončení platnosti označuje poslední den, kdy lze s pasem cestovat. Není tomu tak. V mnoha zemích, například v Kanadě, Egyptě, Keni, Thajsku a Vietnamu, musí být pas před odjezdem platný ještě alespoň šest měsíců.
Poškozené dokumenty
Podle úřadů končí platnost cestovního dokladu tehdy, když dojde k uplynutí jeho platnosti nebo byl odcizen. Také si ale dávejte pozor na změnu příjmení, například po sňatku. V takovém případě končí platnost pasu 3 měsíce ode dne změny. Dále mohou úřady rozhodnout o neplatnosti dokladu, pokud je poškozen tak, že nápisy v něm nejsou čitelné, nebo je porušena jeho celistvost. Problém s pasem pak můžete mít i tehdy, když se během let výrazně promění vaše podoba.
Problematické známky
Pak jsou tu razítka. Kdysi byly chloubou zcestovalých dovolenkářů, pak byly odsunuty do pozadí, protože byly potřeba jen ve vzdálených destinacích. Ačkoli se může zdát, že odměřeného pohraničníka vaše předchozí cesty příliš nezajímají, mohou mít zásadní vliv na místa, kam se můžete dostat.
Množství razítek také znamená, že častým cestovatelům snadno dojde místo. Některé země, jako například Jihoafrická republika, však vyžadují, aby turisté, kteří vstupují do země s vízy, měli v pase dvě prázdné stránky, což znamená, že by mohla být potřeba výměna dlouho předtím, než se místo zaplní.
Důležité: Tohle byste měli o vyřízení pasu v ČR vědět
Jedete na dovolenou s rodinou, jejíž členové jsou různě staří? Pozor! Platnost pasů, které se vydávají občanům do 15 let, je pouze 5 let. Osoby, které přesáhly tuto věkovou hranici, však mají délku platnosti vystaveného pasu 10 let. Dětem by tedy měli rodiče kontrolovat pas o něco častěji.
Pokud na vyhotovení pasu nespěcháte, standardní lhůta pro vyřízení dokladu je 30 dní. V případě, že jste žádost podali na zastupitelském úřadě, může se prodloužit dokonce až na 120 dní. Pokud ale opravdu spěcháte, můžete požádat o zhotovení dokladu ve zkrácené lhůtě. V pracovních dnech může jít o lhůtu do 24 hodin, případně do 5 pracovních dnů.
Pro úspěšné vyřízení žádosti také budete potřebovat osobní doklady, mezi které patří občanský průkaz, rodný list nebo doklad o státním občanství.
Zdroj: redakce, Ministerstvo vnitra České republiky