Ztracené a objevené město Petra

Přidat na Seznam.cz

Skalní město Petra, jeden z novodobých divů světa a nejznámější památkou celého Jordánska je snem nejednoho cestovatele. Však kdo by nechtěl vidět ikonickou Klenotnici vysokou téměř 50 metrů, vytesanou do červené vápencové skály. Málokdo však ví, že Petra není jen Klenotnice, ale celé obrovské město, které se rozkládá na ploše 264 km2 a bylo prohlášeno za jeden z novodobých divů světa. Ačkoli není celé přístupná veřejnosti, ale i tak klidně její podrobným přezkoumáváním můžete strávit i několik dní.

Petra, hlavní město Nabatejské říše
Petra nejvíce vzkvétala v období před dvěma tisíci lety, kdy zde žilo přibližně 30 000 obyvatel, ale království existovalo již od 6. století před Kristem. Nabatejci byli mistři v technikách zavlažování, co se jim v takovém suchém prostředí mimořádně hodilo. Byli to vynikající inženýři a řemeslníci, ale i obchodníci. Petra hrála důležitou roli jako centrum obchodu mezi Arábií, Mezopotámií, Egyptem a východním Středomořím. Mnozí se snažili získat kontrolu nad Petrou bez velkého úspěchu a město zůstalo pod vládou Nabatejců až do roku 106, kdy ji dobyli Římané. Po jejím obsazení Římany se karavanové obchody postupně vytratily a město bylo postiženo několika zemětřeseními až nakonec zůstalo opuštěné.

Město zůstalo pro Západní svět ztracené až do roku 1812, kdy bylo znovuobjevené švýcarským badatelem Johannem Ludwigem Burckhardta, který se sem potají dostal převlečený za Araba. Od té doby se Petra znovu stala známá a je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí na světě.

Do Petry se dá dostat i veřejnou dopravou, pokud byste auto neměli půjčené. Pravidelné autobusové linky spojují Wadi Musa s Aqaba či Amman. Z Ammánu se dají využít autobusy JETT (https://www.jett.com.jo/en), na které se dají lístky koupit dopředu a autobusy odjíždějí v pevných časech. Cesta z Ammánu sem trvá přibližně 3,5 hodiny.

Z Aqaby chodí do Petry přímé místní minibusy, které stojí 5 JOD, většinou mají flexibilní časy a odcházejí, když se naplní. Minibusem rovněž sem dostanete i z Wadi Rum, který odjíždí kolem 09:00 ráno a stojí 7 JOD. Pro jistotu si však přesný čas odjezdu ověřte den předem se svým průvodcem ve Wadi Rum.

Vstupné do Petry
Ještě z domu si přes internet kupte Jordan Pass, která obsahuje vstup do Petry na dva dny. Pokud plánujete navštívit Petru, tak Jordan Pass se určitě vyplatí koupit. Kromě vstupu do Petry a poplatku za víza, s ním máte vstup i do mnoha jiných atrakcí zdarma. Cena Jordan Passu se odvíjí od toho, jaký denní vstup do Petry plánujete: s jednodenním vstupem stojí 70 JOD, s dvoudenním 75 JOD a s třídenním 80 JOD.

Pokud byste si přece jen nekupovali Jordan Pass a vstupenky do Petry kupovali na místě, vyjde vás to:

jednodenní vstupenka 50 JOD
dvoudenní 55 JOD
třídenní 60 JOD

Pokud v Jordánsku nebudete přespávat zaplatíte za vstup až 90 JOD. Jordan Pass ani samotná vstupenka do Petry neobsahuje vstup na Petra by night – vstup do Petry za tmy, kdy je osvětlená množstvím svíček. Tato událost probíhá každé pondělí, středu a ve čtvrtek a trvá přibližně dvě hodiny. Vstupenky se na tuto akci kupujte zvlášť ve Visitor centru u Petry. Před návštěvou si ale ceny raději ověřte, mohou se měnit.

Jak si naplánovat návštěvu Petry
Jak jsme již zmínili Petra není jen jedna hrobka, ale celé město, kterým vede několik značených hlavních tras, ale můžete se zatoulat i mimo hlavní cestičky. Pokud máte na Petru omezenou dobu 1 až dva dny, je dobré si její návštěvu předem naplánovat, abyste svůj čas zde využili naplno.