Klášter v Doksanech: Vznikl jako druhý ženský klášter a vzdělávala se v něm Anežka Česká

Přidat na Seznam.cz

Nedaleko Roudnice nad Labem objevíte na mapě velmi zajímavé místo s dlouhou historií, které mnoho lidí nezná. Je jím klášter v Doksanech, který pravděpodobně vznikl ve stejné době, jako známější Strahovský klášter. Přitom, šlo o druhý ženský klášter v zemi a ve své době se v něm vzdělávala Anežka Česká.

Klášter byl oblíbený u Přemyslovců

Historie kláštera premonstrátek v Doksanech se táhne až do roku 1144. Za jeho stavbou stál Vladislav II. se svou manželkou Gertrudou, která je v něm byla dokonce i pochována. Vzhledem k jeho stáří se považuje za druhý nejstarší ženský klášter v našich končinách. To ale není jedinou zdejší zajímavostí. Doksany byly mimořádně oblíbené u vládnoucích Přemyslovců, kteří jeptiškám svěřovali na vychování své dcery. Jednou z nich pak byla již zmíněná sv. Anežka Česká.

Plenili zde husité

V období husitských válek nebyly kláštery považovány za bezpečná místa, protože z náboženských a materiálních důvodů bývaly vždy na mušce. Nikoho tedy nejspíš nepřekvapí, že i doksanský klášter utrpěl nájezdy husitských bojovníků, před kterými se sestrám podařilo utéct spíše zázrakem. Po těžkých časech se však klášter v 15. a 16. století dočkal úspěšné obnovy.

Sestry však musely z kláštera prchnout i později, a to konkrétně v době třicetileté války. Mnohé z nich našly útočiště v nedaleké Roudnici nad Labem, v Litoměřicích a v Praze. Situace se však posléze stabilizovala a v pozdějších érách 17. století čekal tento svatostánek nebývalý rozkvět.

Klášter přežil své zrušení

Pokrokově smýšlející Josef II. tento klášter, spolu s mnoha dalšími, zrušil. Nevyužité budovy sloužily například jako kasárna nebo jako zámek s hospodářským dvorem. Po roce 1945 pak celý areál propadl státu a fungoval v něm statek. I přes všechny překážky se však podařilo klášterní život postupně obnovit. První snahy o zpětné uvedení do provozu probíhaly už na začátku 20. století. Tento pokus byl ale neúspěšný a bylo na něj navázáno až po roce 1989. V roce 1997 navíc část konventu odkoupil Strahovský klášter, se kterým se historie Doksan spojuje již od úplného začátku. Bylo tedy možné začít s nákladnou rekonstrukcí. Při té příležitosti opat Michal Pojezdný požádal krakovskou kanonii, aby vyslala sestry obnovovat svůj mateřský klášter. Málokdo totiž ví, že klášter v Krakově byl v roce 1164 založen právě z Doksan. V současné době v něm žije a pracuje několik řádových sester a je možné si jeho části prohlédnout. Toto místo je také oblíbeným cílem filmařů z tuzemska i ze zahraničí. Vidět jste ho mohli například v seriálu Tři mušketýři z dílny BBC.

Zdroj: redakce, Farnost Doksany, Obec Doksany