Kaple sv. Erharda a Uršuly v Chebu: Unikátní falcká památka rané gotiky patří k nejvýznamnějším stavbám střední Evropy
Ať zvedne ruku ten, který byl někdy na výletě v Chebu! Pravděpodobně se nikdo nehlásí, protože většina obyvatel jiných regionů Česka vůbec netuší, co vše je v tomto západočeském městě vlastně k vidění. A že toho je! Kromě chebského Špalíčku přímo v centru byste neměli opomenout prohlídku Chebského hradu, jehož největším lákadlem je unikátní kaple sv. Erharda a Uršuly, která u nás nemá obdoby.
Kaple je součástí chebské falce
Historická a politická situace v Chebu a okolí nebyla jednoduchá. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že se tato část území různě odpojovala a zase připojovala. Během některých historických etap se tedy mohli do podoby města vepsat i zahraniční panovníci. V tomto případě to byl konkrétně Friedrich II., který spustil projekt výstavby kaple ke konci 12. století. Kaple má dvě patra a je zajímavým architektonickým mezičlánkem mezi románskou a gotickou architekturou. Její důležitost navíc posiluje fakt, že se do dnešních dnů dochovala v téměř nezměněné podobě. Po dokončení byla zasvěcena sv. Erhardovi, sv. Martinovi a sv. Uršule.
Proč je to taková rarita?
Když hovoříme o důležitosti kaple, neměli bychom opomíjet ani význam celého hradního paláce, který byl vybudován v takzvaném štaufském architektonickém slohu. Samotná kaple pak kombinuje pozdně románské přízemí a kněžiště v patře spolu s raně gotickou kaplí, která patří k nejranějším dokladům nástupu gotiky na našem území. Jedním z důvodů byl ten, že k nám trend gotické architektury přišel až o něco později, než tomu bylo v římsko-německé říši.
Kdo se do kaple přijde podívat, ten by neměl držet hlavu pouze u země. Speciální pozornost věnujte i okolním sloupům, jejichž hlavice jsou zdobeny rostlinnými ornamenty a nejrůznější figurální výjevy. Někoho možná také trochu překvapí nejrůznější necudné figurky, které by v kapli nejspíš nikdo příliš nečekal. Zajímavostí je pak také to, že kaple vznikla na místě zrušeného slovanského pohřebiště. Z horní kaple se dá navíc dostat do prostor bývalé alchymistické laboratoře chebského měšťana Zikmunda Wanna, který ji používal v 2. polovině 15. století.
Zdroj: Památkový katalog, Hrad Cheb, Encyklopedie města Cheb