Skvrnité jezero Khiluk je nejvíce mineralizované jezero. Jeho minerály se používaly jako munice při první světové válce

Přidat na Seznam.cz

Skvrnité jezero, také známé jako Kliluk, je unikátní vodní plocha nacházející se mezi údolími Okanagan a Similkameen v pouštní oblasti Britské Kolumbie. Jeho návštěva opravdu stojí za to, ale dostat se k jezeru není úplně jednoduché.

Přírodní zázrak v podobě stovek bazénů

Jak uvádí web Travel Triangle, jezero je poseto 365 samostatnými bazény uspořádanými do zvláštního mozaikového vzoru. Každá z těchto skvrn obsahuje jedinečný a vysoce koncentrovaný chemický obsah a říká se, že léčí různé nemoci. Dostat se až k jezeru ale není jednoduché. Jezero se rozkládá na ploše přibližně 15 hektarů a je poměrně mělké, s maximální hloubkou kolem 3 metrů. Přístup k jezeru je však omezen plotem a vstup se nedoporučuje.

Jezero obsahuje různé minerály ve žluté a modré barvě. Díky extrémně slanému stavu jezera zde přežívá jen minimální život. Podzemní voda a deště naplňují během roku necelých 400 bazénků. Když je však v letních měsících horké a suché počasí, většina vody se vypaří a zanechá za sebou barevné kaluže oddělené minerály. Barevné bazény jsou různé minerální koncentrace sloučenin, jako je vápník, síran sodný a síran hořečnatý, uvádí web Geology Science.

Minerály jako munice

Historicky byly minerály nalezené v jezeře používány při výrobě výbušnin během 1. světové války. Jezero má ale i duchovní význam, a to pro lidi z Prvních národů v Kanadě i ve Spojených státech, píše web Unusual Places. První národy údolí Okanagan ho původně nazývaly Kliluk. Lidé ho dokonce po staletí uctívali jako terapeutické.

zdroj: Unusual Places, Geology Science, Travel Triangle