Kláštery vznášející se ve vzduchu. Takové jsou kláštery Meteora v Řecku

Přidat na Seznam.cz

Řecko je samo o sobě velmi zajímavá země, s ještě zajímavější historií. Vedle antických chrámů a divadel je zde ale něco, co jinde na světě neuvidíte – kláštery Meteora. Abyste je navštívili, musíte doslova vystoupat až k nebi.

Kláštery Meteora

Kláštery Meteora se nacházejí na obrovských skalách v Thesálii. Není proto náhodou, že se o klášterech říká, že se vznášejí. Slovo Meteora znamená doslova „vznášející se ve vzduchu“. Dnes jich je celkem šest a jsou oficiálním posvátným místem Řecka, píše web Visit Meteora.

Historie

Od raných křesťanských dob byly útesy Meteory považovány za ideální místo k nalezení klidu a harmonie. Oblast Meteory byla původně osídlena mnichy, kteří v 11. století žili v jeskyních uvnitř skal. Ti ale, zejména kvůli válkám, byli nuceni „šplhat“ po skalách stále výš, až se usídlili na nepřístupných vrcholcích, kde mohli stavět tak, že si nahoru vynášeli materiál pomocí žebříků a košů. A tak zde, ve výšce 300 až 550 metrů, stavěli první kláštery, píše Greece Travel.

Oblast starší než lidstvo

Skalní masivy, na kterých kláštery stojí, vznikly přibližně před 60 miliony let. První obyvatelé se v oblasti začali zabydlovat asi kolem roku 1000 n. l. Když se pak v 11. století začaly stavět kláštery, stálo jich na tomto místě 24, píše Britannica. Jejich součástí byly kostely, mnišské cely a refektář. Posledních 6 klášterů, které zde stále stojí, je ohroženo vibracemi způsobenými nízko letícími letadly a možným zemětřesením. I přesto mají tyto stavby své neuvěřitelné kouzlo několik set let a stále plní svou náboženskou funkci.

zdroj: Visit Meteora, Greece Travel, Britannica