Krakovec: Filmový Brtník byl architektonickým mezičlánkem mezi hradem a zámkem

Přidat na Seznam.cz

Hrad Krakovec lidé znají z mnoha různých důvodů. Nejen, že na něm pobýval Mistr Jan Hus, když se vydal na koncil, ale také se objevil v notoricky známém příběhu jako Brtník ve filmu Ať žijí duchové! A to vůbec nemluvíme o tom, že se k němu upírá pozornost architektů a historiků, kteří jej vnímají jako mezičlánek mezi tehdy populárními hrady a mnohem pohodlnějšími zámky.

Byl postaven na vrcholu hradní architektury

Zatímco v období gotiky si šlechtici a králové stavěli odolné hrady, s rozvojem stavebních technologií a společenskými změnami se zvýšila poptávka po pohodlnějším typu bydlení, kterým byly v pozdějších historických etapách z dnešního pohledu romantické zámky. Tato změna se ale neudála ze dne na den. Za jeden z dochovaných mezičlánků této změny je považován právě hrad Krakovec, který vznikl ve 14. století. I když jeho pozůstatky dnes působí jako klasický hrad, ve skutečnosti šlo o velmi luxusní stavbu, kterou by šlo z dnešního pohledu klasifikovat jako gotický zámek.

Hus se tu zastavil během cesty na koncil

Pro Krakovec je z historického pohledu velmi důležitý rok 1414, kdy se v něm po cestě na koncil měl zastavit Mistr Jan Hus. Toho zde hostil Jindřich Lefl z Lažan. Aby se tato událost náležitě vžila do povědomí, na hradě se pravidelně koná Husova pouť. Návštěvníci si tu pak také prohlédnou sochu Mistra Jana Husa. Ten však nestojí, ale sedí v meditativním zamyšlení. Ať už ale cestujete za historií, architekturou nebo patříte k milovníkům filmových míst, věříme, že výlet na toto místo vás rozhodně nezklame.

Zdroj: Hrad Krakovec