Megalitické chrámy na Maltě jsou starší než Stonehenge i egyptské pyramidy. Jedná se o nejstarší chrámy na světě

Přidat na Seznam.cz

Každý ví o nádherných chrámech starověkého Egypta a starověkého Řecka, ale jedné zemi, která obsahuje některé z nejstarších a nejlépe zachovaných chrámů na světě, je věnována poměrně malá pozornost – Maltě. Právě zde ale najdete ty pravé historické skvosty.

Nejstarší chrámy na světě

Megalitické chrámy na Maltě jsou považovány za nejstarší volně stojící stavby na zemi. Chrámy byly postaveny během tří fází kulturní revoluce – Ġgantija, Saflieni a Tarxien. Chrámy pocházejí z let 5 500 až 2 500 př. n. l., jsou tedy starší než Stonehenge a starší než egyptské pyramidy (podle současných perspektiv). Datování místa bylo provedeno pomocí radiokarbonového testování keramiky a kostí nalezených kolem těchto chrámů.

Na svou dobu je to působivý architektonický počin, zejména vzhledem k tomu, že stavitelé měli omezený přístup k materiálům a neměli k dispozici kovové nástroje. I když toho moc nevíme o tom, jak tito lidé žili před svým zmizením v roce 2500 př. n. l., chrámy, které po sobě zanechali, nám mohou hodně napovědět o vývoji jejich uměleckého stylu a dokonce nám mohou poskytnout obrázek o jejich náboženských praktikách. Zajímavé ale je, že důkazy naznačují, že první osadníci na Maltě byli komunitou farmářů.

Stejná záhada jako Stonehenge 

Malta má bohatou prehistorickou minulost. Archeologové přesně nevědí, jak byly chrámy používány, ale společná teorie je, že byly používány jako obřadní místa pro polyteistická náboženství, která zahrnovala obětování zvířat a lidí. Archeologické důkazy, včetně četných figurek a soch, naznačují, že oběti byly přinášeny bohyni plodnosti.

Kultura megalitických stavitelů zřejmě zmizela z Maltských ostrovů kolem roku 2500 před naším letopočtem. Archeologové spekulují, že stavitelé chrámů padli za oběť hladomoru nebo nemocem.

zdroj: BuildingTalk, World History, Routes