Pancake Rocks jsou unikátní geologický útvar, který připomíná horu palačinek z kamene

Přidat na Seznam.cz

Pancake Rocks jsou unikátní geologický útvar nacházející se na západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Nacházejí se v národním parku Paparoa, nedaleko městečka Punakaiki. Skály jsou oblíbenou turistickou atrakcí a přitahují návštěvníky z celého světa, aby byli svědky jejich pozoruhodné krásy.

Hora kamenných palačinek

Co dělá Pancake Rocks tak fascinující, je jejich výrazná vrstvená struktura, která připomíná hory palačinek. Tyto vápencové útvary byly utvářeny miliony let kombinací geologických procesů, včetně eroze vápence a vyzvedávání hornin z mořského dna.

Vrstvený vzhled hornin je výsledkem akumulace různých sedimentů a minerálů v průběhu času. Skály se skládají převážně ze stlačených vrstev vápence, které vznikly ze zbytků mořských tvorů, jako jsou korýši a korály. Střídající se vrstvy měkké a tvrdé horniny byly vytvarovány neúprosnými silami větru a vody a vytvořily řadu úzkých hřebenů a hlubokých vertikálních otvorů.

Za správných podmínek uvidíte i 20 metrů vysoké gejzíry

Jednou z nejpůsobivějších vlastností Pancake Rocks jsou foukací otvory. Jsou to vertikální šachty ve skalách, které se napojují na moře. Když je příliv vysoký a vlny narážejí na břeh, voda je vytlačována těmito otvory a vytváří působivé gejzíry, které mohou vystřelit vodu až 20 metrů do vzduchu. Výfukové otvory jsou obzvláště dramatické během bouřkového počasí, kdy jsou vlny silnější.

Palačinkové skály nejsou jen geologickým zázrakem, ale poskytují také stanoviště pro rozmanitou škálu rostlinných a živočišných druhů. Okolní deštný prales je domovem jedinečné flóry a fauny, včetně vzácných kapradin, mechů a původních ptáků. Oblast je chráněna jako součást národního parku Paparoa, což zajišťuje zachování její přírodní krásy pro budoucí generace.

zdroj: Geology Science, Punakaiki, Travel Triangle