Casa Milà, lidově známá jako La Pedrera, je posledním stavebním dílem Antoniho Gaudího
Zařazena do seznamu světového dědictví v roce 1984 spolu s Park Güell a Palau Güell byla tato stavba jedním z prvních míst průmyslové éry, které bylo přidáno na seznam nejvýjimečnějších míst na světě. Přezdívka „La Pedrera“ odkazuje na vnější vzhled stavby, kde byl kámen použit jako klíčový materiál pro design fasády a balkonů.
Antoni Gaudí nedokončil La Pedrera, jak by si přál, kvůli neshodám s rodinou Milà. Původně chtěl umístit na vrchol budovy velké sousoší Panny Marie, což byl nápad, který se neprosadil. V tomto ohledu měl rozdílné názory nejen s rodinou, ale také s místními obyvateli a radou města Barcelony. Casa Milà má jednu z nejikoničtějších teras ve městě díky vytvarovaným komínům a větracím otvorům, které Antoni Gaudí navrhl pro tuto symbolickou budovu. V souladu se svým obvyklým stylem navrhl Gaudí terasu plnou křivek, s dekorativním i funkčním účelem, umožňující lepší distribuci světla přes dva obrovské vnitřní nádvoří. Stavba je posledním stavebním dílem Antoniho Gaudího.
Antoni Gaudí byl navíc průkopník recyklace. Architekt znovu použil odpadní sklo a keramiku k dekorativním účelům, a to jak na komínech a větracích otvorech, tak k vytvoření trencád, což je typ dekorace s lámanou mozaikou.
Kámen použitý pro přízemí La Pedrera byl původně z kamenolomu Garraf a později byl použit kámen z Vilanova. Obě města se nacházejí 30 a 50 km od Barcelony.
Současné využití La Pedrera
V současné době je jedna část domu stále obytným domem a druhá byla přeměněna na kulturní centrum. Jsou zde kancelářské prostory a další prostory pro návštěvníky, jako je byt v posledním patře a loft, ve kterém je umístěn Gaudího prostor, výstavní prostor, kde jsou vystaveny modely jeho nejvýznamnějších děl.
zdroj: USNews, LaPedrera, CasaBatllo