Stavba s názvem Device to Root Out Evil je převrácený kostel ve stylu Nové Anglie postavený s věží v zemi

Přidat na Seznam.cz

Jako sochu dílo vytvořil americký umělec Dennis Oppenheim. Původně nazvaný „Church“ se měl nacházet na Church Street ve Washingtonu, kde umělec žil. Bylo to však považováno za příliš kontroverzní, a tak byl název změněn a socha vyrobena a instalována jako součást benátského bienále v roce 1997.

Stanfordská univerzita v Kalifornii schválila nákup tohoto kusu v roce 2003, ale rozhodnutí bylo následně vetováno prezidentem Stanfordu, který jej soudil slovy “nevhodné pro kampus.” Později byl instalován ve veřejném parku ve Vancouveru v Kanadě jako součást Vancouver Sculpture Biennale v roce 2005, ale znovu byl pronásledován kontroverzí a následně byl přemístěn do Glenbowova muzea v Calgary, kde byl vystaven až do roku 2014. Nyní je v Plaza de la Puerta de Santa Catalina v Palmě na Mallorce, uvádí portál Vancouver Biennale.

Socha vysoká 7,5 metrů a je vyrobena z pozinkované oceli, perforovaného kovu a benátského skla.

„Je to velmi jednoduché gesto, které se zde dělá, prostě něco chceme obrátit vzhůru nohama. V sochařství se vždy hledá základní gesto, ekonomie gesta: je to nejjednodušší, nejpřímější prostředek k dílu. Otočení něčeho vzhůru nohama vyvolá převrácení obsahu a namíření věže do země to nasměruje do pekla, nikoli do nebe,“ uvedl Oppenheim o svém díle.

zdroj: Vancouver Biennale, Linda-Hoang, Designing Building