Rudické propadání v Moravském krasu: Láká na největší podzemní vodopád a nádhernou přírodu

Přidat na Seznam.cz

V Moravském krasu se nenachází pouze propast Macocha, ale i mnoho dalších úžasných míst. Řadíme k nim například Rudické propadání, které patří k 12 km dlouhému jeskynnímu systému. Jeho součástí je největší podzemní vodopád a nejhlubší suchá propast. A to nejsou ani zdaleka všechny důvody, proč byste měli toto magické místo nedaleko Brna a Blanska někdy navštívit.

Místo, které drží mnohá NEJ

Vzhledem k tomu, že je Rudické propadání propojeno například i s tajuplnou Býčí skálou, s více jak 12 km na délku je v pořadí druhým nejdelším nalezeným jeskynním systémem v České republice. Mocný příkrov devonského vápence navíc zformoval 153 m hlubokou Rudickou propast, která je největší podzemní propastí v zemi. A aby toho snad nebylo málo, zde protékající Rudický potok při propadu pod zem překonává výšku 86 m, takže toto místo lze považovat za opravdový unikát, který u nás nemá obdoby.

Další velký objev díky výmolu v silnici

Odborníci nedávno učinili další překvapivý objev. A na jeho prvopočátku byl obyčejný výmol v silnici. Ten se začal řešit v roce 2010, kdy se v Rudici propadla část silnice. Následně se zjistilo, že za propadlinu může suchá propast s odhadovanou hloubkou od 185 do 200 m, a u které se již podařilo prokázat, že je napojena na Rudický dóm. Podle obecní části, kde byl výmol objeven, se tomuto místu začalo říkat Tumperek. Díra vznikla poté, co se v podzemí jeskynního systému vytvořil takzvaný komín.

Co dalšího je v Rudici k vidění?

Kromě již zmíněné vnější části Rudického propadání, která vám nabídne úžasné skalní útvary, kterým se říká Kolíbky, malé jeskyně i dobrý přístup k Jedovnickému potoku, který se v jednom místě ztrácí pod zemí, se můžete těšit i na další turistická lákadla. Velmi populární je například i nedaleký lom Seč, který v průběhu roku nabízí krásný výhled. Kdysi se v něm těžil sklářský a slévárenský písek a do dnešního dne je v něm vidět třeba kaolin. A kdo se bude opravdu pořádně dívat kolem sebe, ten si krátce po příjezdu všimne i nefalšovaného větrného mlýna, v jehož útrobách je muzeum. Snadno tu tedy dokážete strávit celý den.

Zdroj: redakce, Rudice, Jižní Morava