Mandle v Hustopečích rostou. V bíle rozkvetlém mandloňovém království se tyčí rozhledna

Přidat na Seznam.cz

Jednou ročně se v Hustopečích u Brna koná velká sláva. Rozkvete totiž mandloňový sad, který je nejen krásný na pohled, ale také z něj pochází mandle, které se ve městě zpracovávají například na originální mandlovou pálenku. Jak je ale možné, že mandle v Hustopečích rostou? A kam všude dohlédnete z rozhledny, která je na vrcholu sadu?

Unikátní mandloňový sad

Mandloňový sad v jihomoravských Hustopečích patří mezi české zvláštnosti. V době, kdy zažíval největší slávu, v něm rostlo až 50 000 stromů, což je ve středoevropském prostoru velmi neobvyklý jev. Historie pěstování mandloní v Česku sahá až do 17. století. Tento sad je ale mnohem mladší, vznikl kolem roku 1949 v rámci zvýšení hospodářské soběstačnosti. Vypěstované mandle se posílaly do podniku Zora Olomouc, ve kterém se přidávaly do oblíbených cukrovinek.

Pěstování mandloní ale nebylo ekonomické, proto se hustopečský sad postupně zmenšoval. Po roce 1989 dokonce poklesl zájem o úrodu úplně, takže se postupně přestal udržovat a stromy začaly vysychat a lámat se.

Nová éra pro mandloně

Zlom nastal v roce 2004, kdy město odkoupilo část pozemků. Posléze v roce 2008 odkoupilo ještě další kus. To nastolilo podmínky pro systematickou péči, díky které se podařilo část mandloní zachránit. Jeden z těchto sadů čítá kolem 400 stromů a ten druhý přibližně 530. Od roku 2015 navíc postupně roste 150 úplně nových stromů, které pomohou plochu sadu rozšířit. Průběžně se také vysazují další mladé stromky a dá se očekávat, že tomu tak bude i nadále.

Slavnosti mandloní, mandloňová stezka, rozhledna i regionální produkty

Nejlepším časem pro návštěvu mandloňového sadu je nepochybně období zhruba od půlky až konce března do dubna, kdy mandloně kvetou. V tomto období se navíc ve městě konají populární Slavnosti mandloní a vína, během kterých se mohou návštěvníci těšit na bohatý kulturní program. Jelikož se jich ale každoročně účastní stále více lidí, pokud nemáte zájem prodírat se davy, návštěvu si naplánujte zhruba o týden později.

Pak si vychutnáte pohodovou procházku po naučné stezce, která má celkem 9 km. Zkrácená varianta pro rodiny s dětmi má 5 km, takže si sami vyberete, o jak dlouhý výlet máte zájem. Stezku lemují informační tabule, ze kterých se dozvíte další informace o pěstování mandloní v této lokalitě. Na kopci nad sadem pak stojí rozhledna, ze které uvidíte třeba nedalekou Pálavu.

Kdo by se chtěl osvěžit, tomu ve městě doporučíme ochutnat tradiční mandlovou pálenku nebo mandlovou limonádu.

Zdroj: redakce, Hustopeče, Forbes