Když příroda vítězí nad technikou: Z Lodě SS Ayrfield se stal přes 100 let starý plovoucí les

Přidat na Seznam.cz

Osud SS Ayrfield byl zpečetěn. Po 60 letech věrné služby, kdy loď sloužila jako zásobovací loď ve druhé světové válce a poté dopravovala uhlí do Sydney, měla být rozebrána a roztavena. Takového osudu se ale loď nedočkala. Nad původně válečnou technikou totiž vyhrála příroda a z vraku se stal plovoucí les.

Loď se rozebrání nikdy nedočkala

Loď byla postavena a spuštěna z Velké Británie v roce 1911 a později registrována jako SS Ayrfield v Austrálii v roce 1912. Během 2. světové války loď přepravovala zásoby a po válce se vrátila do provozu, aby přepravovala uhlí. V roce 1972 byla vyřazena z provozu, ale takový osud, jaký potkal jiná plavidla, se jí vyhnul.

Roku 1972 byl SS Ayrfield poslán do Homebush Bay. Homebush Bay je místo, kde byla stará námořní vrakoviště, kde se plavidla rozebírala a roztavovala. Ale něco se stalo v týdnech, kdy Ayrfield plul v zátoce a čekal na svůj osud. Hodnota kovového šrotu prudce klesla a vrakoviště zanikla. Nezůstal nikdo, kdo by se vypořádal s Ayrfieldem, a už vůbec nikdo, kdo by se staral o Homebush Bay. Tak zůstala opuštěná loď stát na místě bez povšimnutí.

Z vraku je plovoucí les

Záliv Homebush byl bohužel kontaminován toxickým odpadem, ale nyní je komerčním a obytným předměstím Sydney poté, co byl zrekonstruován v důsledku hospodářského rozmachu, který přinesly olympijské hry v roce 2000. SS Ayrfield zde ale stále je a dokonce zázračně zarostl v bujném lese mangrovových stromů. Větve prosperujících stromů se táhnou po stranách lodi a pomalu rozbíjejí trup lodi. SS Ayrfield možná přežil druhou světovou válku, ale nic nemůže bojovat proti zasahující ruce přírody.

zdroj: Atlas Obscura, Traveller , Interesing Engineering