Zámek Libochovice: V romantickém zámku se narodil Jan Evangelista Purkyně a údajně v něm mají kouzelné zrcadlo

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že už znáte všechny zajímavé české zámky a už vás nic nemůže překvapit? Pak bychom dali skoro ruku do ohně za to, že jste ještě nikdy nenavštívili zámek Libochovice v Ústeckém kraji. Jednou z jeho mnoha zajímavostí je například to, že se v něm narodil známý přírodovědec Jan Evangelista Purkyně.

Původně to byla tvrz

Zámek, od kterého budete mít krásný výhled na nedalekou zříceninu hradu Házmburk, byl v dřívějších dobách opevněnou tvrzí. Už v té době však šlo o důležité místo, protože Libochovice kolem roku 1314 koupil tehdejší král Jan Lucemburský. Gotická tvrz ale nebyla pro bydlení dostatečně pohodlná. Proto byla o pár desítek let později přestavěna na renesanční zámeček. Zámek však k velké smůle vyhořel, proto ho mezi lety 1682 a 1690 nechal Gundakar Dietrichstein přestavět v barokním slohu.

I když na to zámek Libochovice ve srovnání s některými jinými šlechtickými sídli (Karlštejn, Lednice…) moc nevypadá, v průběhu jeho existence se na něm vystřídalo i mnoho dalších významných rodů a osobností. Mimo Dietrichsteinů tu byli také Zajícové, kterým patřil právě i hrad Házmburk, Lobkovicové, Zikmund Bathory či Herbersteini.

Rodiště Jana Evangelisty Purkyně

Vraťme se ale k tomu úplně nejzajímavějšímu. Přímo na zámku se 17. listopadu 1787 narodil Jan Evangelista Purkyně, jehož život a dílo je možné blíže poznat ve speciální zámecké expozici. I když vznikla již v 70. letech 20. století, příchozí má stále čím překvapovat.

Být stále mlád

K prohlídce zámku Libochovice se pak pojí ještě jedna méně známá perlička. Jedna z pověstí říká, že kdo se rozhodne do tohoto malebného zámku poblíž Roudnice nad Labem podívat, ten zůstane tak mladý, jako v době své návštěvy. Aby se to však vyplnilo, musíte pohlédnout do kouzelného zrcadla. Aby to však nebylo tak jednoduché, omlazovací efekt trvá jen do doby, dokud nepohlédnete do jiného, nekouzelného, zrcadla. Holt, marnivost se zjevně nevyplácí.

Zdroj: redakce, Sever Rozhlas, Zámek Libochovice