Národní přírodní rezervace SOOS je český Yellowstone. Nachází se poblíž Františkových Lázní

Přidat na Seznam.cz

Pravda, obří kalderu tu nenajdete. Přírodní rezervace SOOS, která se nachází poblíž Františkových Lázní, vás i přesto velmi mile překvapí. Nejen, že si prohlédnete pozoruhodně krásné rašeliniště a slatiniště, ale také se tu během výletu setkáte i s opravdovými minerálními prameny a bahenními sopkami. Oblasti se přezdívá český Yellowstone.

Rezervace existuje již od roku 1964

Zvláštní místo, které návštěvníkům nabízí různé druhy přírodních zvláštností, které u nás třeba k vidění moc nejsou, najdete jen pár minut jízdy od centra Františkových Lázní. Národní přírodní rezervace SOOS tu vznikla již v roce 1964. V současné době návštěvníkům nabízí rozsáhlé slatiniště a rašeliniště. Vyvěrají tu i minerální prameny a kdo bude mít štěstí, ten možná uvidí aktivní bahenní sopku, která je zdejší největší atrakcí. Velkým lákadlem je i skutečnost, že přírodní rezervace SOOS se nachází na dně vyschlého jezera, které bylo naplněno minerální vodou. Po něm do dnešní doby zůstal v Evropě nevídaný křemelinový štít. Nemusíte se ale bát, že si tu umažete boty. Naučná stezka vás povede po dřevěném chodníku.

Je tu i záchranná stanice a muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina

Když už sem pojedete, měli byste si pro svou návštěvu vyhradit dost času. Prohlídkou přírodních zajímavostí to totiž ani zdaleka nekončí. Dětským i dospělým návštěvníkům se bude jistě zamlouvat záchranná stanice pro zraněné živočichy. Také se těšte na expozici Ptačí svět Chebska a na paleontologickou expozici Dějiny země, ve které jsou modely prehistorických ještěrů. Příznivce techniky pak jistě potěší i Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina. Jde o důlní vláček s vagóny, který se používal při těžbě jílu a hlíny.

Zdroj: Dům přírody, Dráha Kateřina, Františkovy Lázně