Zámek Mayerling: dějiště krvavé tragédie. Císařovna Sissi hluboce zasažená smrtí svého syna

Přidat na Seznam.cz

Rudolfova smrt vstoupila do rakouských dějin jako Mayerlingská tragédie. Skutečnost, že korunní princ nespáchal zločin sám, ale společně s baronkou Vetserovou, od té doby zaměstnává fantazii mnoha lidí.

Malá obec Mayerling nabízí více než jen působivou krajinu – je také opředena historií. Na místě, kde dnes stojí kostel kláštera Karmel, našli 30. ledna 1889 smrt korunní princ Rudolf a Mary Vetserová. Tento čin, který byl zpočátku úřady ututlán, každoročně do Mayerlingu přiláká tisíce návštěvníků.

Po tragédii – vzniká klášter

Rudolfova smrt zanechává hlubokou stopu i na císařském dvoře. Každý se snaží s tím, co se stalo, vyrovnat po svém. Císařovna Sissi, hluboce zasažená smrtí svého syna, se stále více uzavírá do sebe. Od té chvíle nosí na znamení smutku pouze černé šaty. V době Rudolfovy sebevraždy bylo císařovně 51 let a jeho smrt pro ni znamenala zásadní zlom. Vyčítá si, že Rudolfovu sebevraždu zavinila, a lituje, že se synovi za jeho života dostatečně nevěnovala. Od té doby cestuje inkognito po Evropě – až do násilného konce svého života v roce 1898.

Císař František Josef nachází útěchu v práci. Krátce po Rudolfově smrti píše své důvěrnici Katharině Schrattové: „Každý den jsem se s císařovnou více než hodinu procházel po zahradě. Je, chvála Bohu, v pořádku, ale její smutná nálada se nelepší. V pondělí jsem poprvé opět pořádal audience, a bylo jich docela dost. (…) Takže se postupně vracím ke způsobu života, na který jsem byl zvyklý.“

Klášter v Mayerlingu – místo smíření

Co dělat s místem, které zažilo tolik utrpení? Tuto otázku si kladl i císař. Padlo mnoho návrhů, co s loveckým zámečkem udělat, ale nakonec se rozhodl pro stavbu karmelitánského kláštera. Osudné místo se mělo stát místem modlitby. Přestavbou byli pověřeni Heinrich Schemfil a Josef Schmalzhofer. Stal se místem odčinění nejen osudové události císařské rodiny, ale i celého světa.

Moderní, nově vybudované návštěvnické centrum nabízí možnost ponořit se do tehdejšího světa prostřednictvím informativní výstavy na téma následníka trůnu a průběhu událostí. S pomocí působivých originálních exponátů se dozvíte o eleganci a výzvách Rudolfova života.

Zdroj: karmel-mayerling.org