Mount Everest je nejvyšší hora s nejvýše položeným smetištěm na svém vrcholu

Přidat na Seznam.cz

Jak všichni víme, nejvyšší horou světa je Mount Everest, který se nachází v pohoří Himálají, a to konrétně na hranicích Číny a Nepálu. Věděli jste ale, že se z vrcholu nejvyšší hory světa stalo za posledních několik let spíše smetiště?

Nejvyšší hora světa

S výškou 8848,86 m n. m. je Mount Everest, jinak známý jako Džomolangma nebo Sagarmátha, nejvyšší horou světa. Leží v pohoří Himalájí, a protože se Indické desky tlačí na Eurasijskou desku, toto pohoří podle některých studií stále roste. To také způsobuje, že i hora Mount Everest je stále vyšší, a to konkrétně o 4 mm každý rok.

Jméno

V Nepálu tuto horu nazývají Sagarmátha, tedy „Tvář nebes“. Tibetský název Qomolangma/Džomolangma pak znamená „Matka světa“, ovšem u nás, ale i ve světě se ujalo především jméno Everest, které dal této hoře sir Andrew Scott Waugh. Tento muž byl indický zeměměřič a horu pojmenoval po svém předchůdci, kterým byl sir George Everest.

Výstup

Horu se pokusilo zdolit mnoho amatérských, ale i profesionálních horolezců. Mezi ty, kterým se podařilo vystoupat až na samotný vrchol, patřilo i mnoho Čechů, ovšem jedním z nejzajímavějších horolezců byl Tim McCartney-Snape. Ten se roku 1990 rozhodl zdolat celou nadmořskou výšku hory, tedy začím na 0 m. n. m. Pěšky tak došel od moře v Bengálském zálivu až na vrchol Everestu.

Odpad

Není překvapivé, že se na vrchol hory snaží dostat turisté i profesionální horolezci, vrchol Everestu je jistě zajímavým turistickým cílem. Smutné ale je, že lidé po sobě zanechávají stopy, které jen tak nezmizí. Podle některých zdrojů je na cestě k vrcholu hory až 500 lidí za jediný den, a jistě si dokážete představit, kolik odpadu po nich zůstává. Z tohoto důvodu se na hoře během let nahromadilo velké množství odpadu, a pravděpodobně jej stále přibývá.

zdroj: timmacartneysnape, bbc, blesk, yoair, britannica