Havajský ostrov Kauai se pyšní dechberoucí přírodou. Místní vodopády sloužily jako kulisa pro natáčení filmu Jurský Park

Přidat na Seznam.cz

Ostrov Kauai má jedno z nejkrásnějších pobřeží na světě s vysokými vodopády a izolovanými plážemi ve tvaru půlměsíce. Jen se připravte na to, že budete muset vynaložit trochu úsilí, abyste mohli nasávat jeho krásy.

Pobřeží Na Pali

Pobřeží Na Pali, které se táhne 28 kilometrů podél severního pobřeží Kauai, je posvátným místem s mimořádnou přírodní krásou. Tyto smaragdově zbarvené útesy se tyčí nad Tichým oceánem a odhalují nádherné pláže a vodopády. Drsný terén vypadá stejně jako před staletími, kdy v těchto hlubokých a úzkých údolích vzkvétaly havajské osady, které se živily pouze potravinami, jež si mohly vypěstovat, a rybami, které mohly ulovit.

Pobřeží Na Pali můžete prozkoumat mnoha způsoby, ale nejbezpečnější přístup a nejlepší výhledy se vám naskytnou po moři nebo letecky. Výlety lodí vyjíždějí z přístavu Port Allen a v letních měsících se můžete s průvodcem vydat na kajaku do blízkosti stoupajících útesů. Za příznivých podmínek jsou k dispozici výlety na raftech, které vás zavedou ke skrytým mořským jeskyním a odlehlým plážím.

Letecké výlety, které většinou startují z letiště Līhuʻe, jsou asi nejlepším způsobem, jak si představit velikost pobřeží Na Pali. Z první řady se také podíváte do malebných oblastí, které jsou po zemi nebo po vodě z velké části nepřístupné, jako například majestátní vodopády Manawaiopuna, které se staly kulisou ve filmu Jurský park.

5 zajímavostí o pobřeží Na Pali – Na Pali znamená „Vysoké útesy“

Slovo „Na Pali“ se doslova překládá jako „Vysoké útesy“. Je to proto, že útesy Na Pali podél pobřeží se zvedají vysoko nad Tichý oceán a staly se jednou z největších přírodních bariér na Zemi. Na pobřeží Na Pali se nelze dostat vozidly. Po souši si ho lze prohlédnout pěšky nebo vrtulníkem a z oceánu na kajacích nebo katamaránech.

První osadníci

Po stovky let obývali Havajané téměř všechna údolí na pobřeží Na Pali. Jejich komunity se zabývaly zemědělstvím, rybolovem a vzájemným obchodem, aby přežily. Prvními osadníky na pobřeží Na Pali byli kolem roku 1200 n. l. polynéští mořeplavci. Brzy poté je následovalo mnoho tahitských přistěhovalců, kteří formovali dnešní kulturu Kauai a dalších havajských ostrovů.

Pobřeží Na Pali bylo obchodním centrem

Pobřeží Na Pali bylo centrálním místem pro obchod mezi Hanalei, Waimea a Ni`ihau a západními ostrovy havajského souostroví. Poté, co Kauai v roce 1778 navštívil kapitán Cook, se na ostrov přistěhovalo mnoho cizinců. Kvůli této migraci začaly havajské kmeny podél pobřeží Na Pali vymírat na západní nemoci. Poslední známí původní Havajci, kteří žili podél pobřeží Na Pali, byli spatřeni na začátku 20. století.

Krásné vodopády

Centrální Kauai je nejvlhčí oblastí na světě, kde ročně spadne přes metr srážek. Díky tomuto množství srážek se na pobřeží Na Pali nacházejí jedny z největších a nejkrásnějších vodopádů na světě. Silný oceánský proud a tříštící se vlny se významně podílely na vytvoření jedinečné topografie pobřeží, které se vyznačuje úchvatnými mořskými oblouky a skrytými jeskyněmi.

Pobřeží Na Pali je téměř nepřístupné

Všechna údolí, pláže, jeskyně a vodopády na pobřeží Na Pali jsou po souši nepřístupné, a proto je pro prohlídku pobřeží Napali nejvhodnější plavba lodí. Pobřeží Na Pali se také pyšní neuvěřitelným množstvím mořských živočichů. Denně jsou zde k vidění delfíni, želvy a tropické ryby. Často se zde objevují tuleni mniší, rejnoci nebo velryby.

Pokud se na tento skrytý klenot planety Země rozhodně zavítat, nezapomeňte si včas udělat rezervaci.

Zdroj: GoHawaii, MakanaCharters