Hrad Karlštejn je nejkrásnější hrad naší země. Jeho architekt je ale neznámý

Přidat na Seznam.cz

Hrad Karlštejn je jeden z nejmocnějších pozůstatků z doby krále Karla IV. Jeho impozantní struktura a kulturní dědictví zůstaly zachovány v celé své krásné kráse. Tento hrad překypující bohatstvím elegance a charismatu je jednou z nejúžasnějších památek, kdo ho ale navrhl? To je dodnes záhadou.

Náš nejkrásnější hrad

Web Travel Triangle umístil Karlštejn na 1. místo v žebříčku nejkrásnějších hradů Česka. Pro zajímavost, Pražský hrad se umístil hned na druhém místě. Hrad Karlštejn je jedním z nejoblíbenějších hradů v České republice. Tento hrad byl založen českým panovníkem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení pokladů, hromadění svatých relikvií a drahokamů. Zámek byl rekonstruován do veškerého svého dřívějšího lesku a stal se tak jedním z nejnavštěvovanějších míst naší země.

Hrad jako pevnost

Hrad Karlštejn byl postaven českým králem, císařem Svaté říše římské Karlem IV. v roce 1348 pro uložení jeho klenotů. Proto byl tento hrad navržen jako pevnost. Karlštejn byl postaven, když Karel IV. slavnostně otevřel Nové Město a Karlovu univerzitu v Praze. Na celý proces stavby a interiérový design dohlížel sám, jeho dokončení trvalo dvacet let, uvádí web Revisiting History. Robustní opevnění zajistilo, že se tento hrad nikdy plně nedostal do rukou nepřítele, a to ani po několika obléhání.

Dílo neznámého architekta

Stavbu řídil pozdější pozdější karlštejnský purkrabí Vít z Bítova, ale je zřejmé, že na stavbu dohlížel osobně císař. Kdo byl ale architektem tohoto díla, však nebylo nikdy uspokojivě zodpovězeno a obecně se má za to, že funkci zastával spíše mistr řemesla než architekt, píše web Medieval. Ať už byl ale autorem kdokoliv, postavil jeden z nejkrásnějších pokladů české kultury a historie.

zdroj: Revisiting History, Medieval, Travel Triangle