Na nejsušší poušti na Zemi nenajdete skoro žádný život, zato tam stojí 11 metrů vysoká ruka vyčnívající z písku

Přidat na Seznam.cz

Poušť je sama o sobě “mrtvé” místo, kde žije opravdu jen málo živočichů a ještě méně rostlin. Dokonce i lidé se takovému místu vyhýbají obloukem, kdo by tedy čekal, že právě zde najdete nějaké umělecké dílo? Na té vůbec nejsušší poušti na světě najdete obrovskou ruku, která na vás už z dálky mává z písku.

Nejsušší poušť na Zemi

Poušť Atacama v severním Chile je nejsušší nepolární pouští na Zemi, ale žádné místo v neúrodné Atacamě není tak nadpozemské než kilometr 1309 na Panamerické dálnici, kde malá štěrková cesta vede k obří cementové ruce. Kromě této sochy je spálená krajina Atacamy nenarušená žádnou známkou lidské činnosti. Podivné umělecké dílo se tyčí z písku uprostřed chilské pouště jen pár kilometrů od města Antofagasta.

Památník prázdnoty

Mano de Desierto je dílem chilského sochaře Maria Irarrázabala. Před více než 25 lety požádalo město Antofagasta, izolované centrum chilského těžařského průmyslu mědi, sochaře ze Santiaga Maria Maria Irarrázabala, aby vytvořil památník prázdnoty pouště Atacama. V březnu 1992 město odhalilo výsledek: čtyři natažené prsty a palec, vyrobené z betonu přes železný rám. Irarrázabal je známý svými díly spojenými s lidským utrpením a tato obrovská socha zachycuje pocit osamělosti, umocněný její opuštěnou a odlehlou polohou.

Je tu také pravá ruka – o kontinent dál

Levá ruka Maria Irarrázabala byla pokračováním ruky, kterou vytvořil o deset let dříve v Uruguayi. Tam, stovky kilometrů východně od Antofagasty v atlantickém pobřežním letovisku Punta del Este, se z písku pláže zvedají čtyři betonové prsty a palec. Irarrázabal to nazval Man Emerging to Life, ale ruce se říká i „Památník utopených“. Ruce vypadají, jako by podzemní obr držel celou Jižní Ameriku ve svém kamenném sevření.

zdroj: Rough Guides, CNTraveler, Atlas Obscura