Jezero Hillier v Austrálii doslova bere dech. Voda má růžovou barvu po celý rok

Přidat na Seznam.cz

Austrálie je známá mnoha skvělými věcmi, jednou z nich je hojnost růžových jezer. A je to čistě přírodní úkaz, který návštěvníkům doslova bere dech.

Jezero Hillier je jedním z mimořádných pohledů, které se dají vidět při letu nebo plavbě nedotčenou divočinou souostroví Recherche. Jezero se nachází se na Middle Island, největším z ostrovů Recherche a je vzdáleno 11 km od pobřeží národního parku Cape Arid.

Co přesně se ví o jezeru Hillier?

Zvláštní je, že vědci si nejsou stoprocentně jistí! Vysvětlují si to tak, že růžová jezera v Austrálii jsou spojena nejen s vysokou hladinou soli, ale také s přítomností slanomilných řas Dunaliella salina a růžových bakterií, známých jako halobakterie. Jezero Hillier je anomálií v tom, že si svou zářivě růžovou barvu udržuje po celý rok a nebledne jako většina ostatních. Samozřejmě není úplně vyloučené, že se jezero nemůže odbarvit nebo zesvětlat. Je to něco, do čeho nikdo nezasahuje, jen příroda sama. Přírodní změny mohou být nevyzpytatelné.
Jezero Hillier je vcelku malý útvar. Jeho rozměry se pohybují okolo 600 x 250 metrů a má tvar stopy. Na návštěvníky působí při pohledu z vyhlídkového letu nebo plavby obrovským dojmem a díky své poloze na bujném zeleném ostrově hned vedle jasně modrých vod Indického oceánu je to světově proslulá podívaná pro oči.

Zdroj: Perth is OK!, Western Australia