Na Rhodosu nezapomeňte navštívit Údolí motýlů. Je to snové místo

Přidat na Seznam.cz

Ve vnitrozemí ostrova Rhodos se nachází jedinečná přírodní rezervace „Údolí motýlů“ nebo také „Údolí Petaloudes“. Zní to jako snové místo a skutečně jím je! Je to jedna z nejznámějších atrakcí a zajímavostí na Rhodosu, která rozhodně stojí za návštěvu.

Kde se nachází Údolí motýlů?

Pouhých 10 km od letiště a 25 km od města Rhodos můžete navštívit slavné Údolí motýlů, uvádí ValleyOfButterflies. Jedná se o místo s hustou flórou, úchvatnou přírodní krásou, harmonickými strukturami mostů s okolím, dlážděnými cestami, jezírky, malými nevyčerpatelnými vodopády, klidnou atmosférou a jedinečným zážitkem pro návštěvníky. Jediný zvuk, který zde návštěvníci mohou slyšet, je cvrlikání cikád a šumění chladivé vody.

Jedinečná krajina

Kromě estetické hodnoty je to také místo jediného přirozeného lesa Liquidambar orientalis neboli řecky „Zitia“, což je orientální sladkovišeň v Evropě a místo odpočinku nočního motýla Panaxia Quadripunctaria. Tyto stromy vylučují speciální látky, které motýly přitahují, a údolí se tak stává místem rozmnožování tohoto motýla. Jedná se o vzácné stanoviště tohoto krásného motýla, který se zde objevuje od května do konce září.

Krajina tisíce motýlů

V tomto malém údolí se shromažďuje obrovské množství motýlů v závěrečné fázi jejich životního cyklu. Každoročně v květnu pokrývají celou krajinu tisíce motýlů přilákaných vůní orientálních sladkovodních stromů. Jedná se vlastně o dospělý hmyz, který se vydává za vodními toky a migruje sem za účelem rozmnožování.

V době návštěvy motýli spí na stinných stranách kmenů stromů nebo kolem kořenů. Pohled na kolonii je kouzelný sám o sobě, ale pokud jsou motýli vzhůru, vytvářejí oblak, který je velmi působivý, protože odhaluje oranžovou barvu jejich peří.

Co dalšího v této oblasti podniknout?

Folklorní dům Soroni

O několik kilometrů dál v Údolí motýlů se nachází vesnice „Soroni“. Soroni, kde je jen několik obchodů, pár taveren a malá pláž, je naprosto nedotčená a je vynikajícím místem k odpočinku a relaxaci. Na její úrodné půdě se pěstují olivovníky, vinice, citrusy a další zemědělské produkty. V obci je jednou z nejzajímavějších věcí k návštěvě folklorní dům Soroni. Ten vznikl v roce 1992. Nachází se ve starém kamenném sídle a je vytvořen na způsob tradičních domů ve vesnici, vyzdoben textilem, výšivkami, nádobím a také tradičními soronskými kroji.

Vesnice Theologos

Nedaleko Údolí motýlů na vás a vaši rodinu čeká další poklidná tradiční pobřežní osada „Theologos Village“. Theologos je půvabná vesnice ležící 22 km jižně od města Rhodos. Můžete si zde vychutnat místní kuchyni v rodinných tavernách a restauracích, pěkné ubytování v hotelech a apartmánech a koupání na dlouhé písečné pláži.

Theologos je jedinečnou kombinací pestré tradiční vesnice a klidného letoviska. Chodníky, které procházejí centrem vesnice, vedou ke starým budovám a tradičním bělostným domům. Staré centrum Theologosu je postaveno v tradičním rhodském stylu. Místní obyvatelé si zachovávají otevřenou a přátelskou náladu, která koresponduje s jejich prostým způsobem života. Pláž Theologos získala také Modrou vlajku, což znamená, že získala mezinárodní ocenění za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a jeho okolí, úpravnost, vybavení, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích a v marinách.

Zdroj: valleyofbutterflies.com, Youtube