Château de Chenonceau je jedním z nejstarších a nejkrásnějších zámků ve Francii. Dnes ho překonává pouze Versailles v Paříži

Přidat na Seznam.cz

Nachází se poblíž malé vesničky Chenonceaux v údolí Loiry a původně byl postaven nad řekou Cher v 11. století. Ve své původní podobě měl podobu prostého zámku rodu Marques, který byl nakonec v roce 1412 na příkaz francouzského krále vypálen do základů. O dvě desetiletí později se Jeanu Marquesovi podařilo hrad přestavět, ale jeho dědic se rozhodl hrad v roce 1513 prodat šlechtici z Normandie – Thomasi Bohierovi. Byl to on, kdo se rozhodl všechny budovy zbourat a na jejich místě vytvořit třetí hrad, hrad, který přežil dodnes.

V letech 1515 až 1522 byla provedena stavba hradu v nejautentičtějším renesančním stylu 16. století

Od chvíle, kdy byl vytvořen, krása a jedinečný styl hradu, který byl postaven nad řekou Cher, přitahoval královské rodiny a šlechtu z celé Evropy. Hrad navštívilo mnoho francouzských králů, stejně jako panovníci Německa a Anglie. V roce 1559 po smrti krále Jindřicha II. v rytířském turnaji na pozemku Château de Chenonceau jeho manželka Kateřina Medicejská požadovala, aby byl hrad předán do jejího vlastnictví. Za její vlády byl zámek rozšířen o nový styl zahrad a vybudování velkého nádvoří a byla dokončena velká galerie.

Po tomto zlatém věku prošel zámek Château de Chenonceau několika dalšími majiteli. Za 1. světové války byl zámek využíván jako nemocnice a po většinu 2. světové války ležel zámek nečinný po ničivé povodni, která zničila zahrady a okolí zámku. Restaurování Château de Chenonceau začalo v roce 1951 pod vedením rodiny Menierů. Architektu Bernardu Voisinovi se podařilo obnovit celý zámek, od jeho hlavní budovy, interiéru, zahrad, vinic a dalších okolních budov.

Dnes je Château de Chenonceau druhým nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii. Předčí ho pouze palác ve Versailles. Uvnitř zámku jsou vzácná umělecká díla namalovaná velkými umělci jako Rubens, Van Loo, Rigaud a Nattier.

zdroj: Discover Walks, Chenonceau, Famous Castles