Město Cusco v Peru. Je to bývalé centrum říše Inků a brána k nejznámějšímu jihoamerickému divu světa Machu Picchu

Přidat na Seznam.cz

Uprostřed peruánských And se nachází starobylý domov incké civilizace, Cusco. Město je proslulé svým velkolepým hlavním náměstím, dlážděnými uličkami a domy se střechami z terakotových tašek, které vám budou připomínat některé starobylé evropské vesnice. Jednou z nejpozoruhodnějších skutečností je jeho světově unikátní architektura. Proč toto město navštívit?

Hlavní náměstí bylo v dobách Inků srdcem Cusca

Pokud se do tohoto krásného města vydáte, měli byste s poznáváním této lokality začít na hlavním náměstí, které se nazývá Plaza de Armas. Podle legendy bylo v dobách Inků náměstí dvakrát větší než to, které můžete vidět dnes. V dobách Inků bylo srdcem Cusca a je jím i v současnosti. Většina prohlídek Peru obvykle začíná na hlavním náměstí. Je tedy skvělý nápad poznat toto významné místo. A náměstí je obklopeno několika budovami, které stojí za návštěvu.

Jednou z nich je katedrála v Cuscu, která se začala stavět v roce 1559 a její dokončení trvalo téměř sto let. Katedrála je hlavním kostelem v Cuscu a jedním z nejlepších příkladů koloniální architektury ve městě. Nachází se zde také nachází působivá sbírka španělského umění, která si zaslouží vaši pozornost. Dalším kostelem, který se objevuje na hlavním náměstí, je La Iglesia de la Compañía de Jesus. Kostel je postaven na základech paláce Huayna Capaca, jednoho z posledních Inků. Kostel postavili jezuité a práce na něm začaly v roce 1571. Nejpůsobivějším rysem La Compañía je neuvěřitelná barokní fasáda se dvěma majestátními zvonice.

Coricancha býval jedním z nejoblíbenějších chrámů

Coricancha byl kdysi považován za nejbohatší a nejoblíbenější chrám v Cuscu. V době Inků byla budova totiž kompletně pokryta zlatými pláty. V chrámu se mimo jiné nacházelo mnoho zlatých postav v životní velikosti. Dnes z něj zbylo jen zdivo a všechno zlato, drahé kameny a kovy si odvezli Španělé. Ti později na stejném místě jako chrám postavili kostel Santo Domingo.

Mít možnost navštívit Cusco bez prozkoumání tohoto místa je ztráta času. Pokud se vzdálíte od hlavního náměstí směrem ke čtvrti San Blas, uvidíte kámen 12-ti úhelníků. Říká se, že je to jediný nalezený kámen s tolika úhly. Kromě toho je ukázkou velké kamenické zručnosti Inků.

Incká pevnost Sacsayhuaman

Během prohlídky města Cusco se určitě vydejte i mimo město do incké lokality Sacsayhuaman. Z tohoto poměrně rozsáhlého naleziště je působivý výhled na město Cusco. Ani dnes není přesný účel zříceniny znám, ale předpokládá se, že měla velký náboženský a vojenský význam. Podle historiků byl Sacsayhuaman dějištěm kruté bitvy mezi Inky a Španěly. Incká pevnost má zvláštní klikatý tvar, který prý tvoří zuby pumy. Sacsayhuaman je dnes jedním z nejlepších archeologických nalezišť v Cuscu, které si můžete užít s rodinou.

Návštěva muzea

Při návštěvě Cusca můžete objevit také mnoho neuvěřitelných muzeí. Jedním z nich je Archeologické muzeum Q’orikancha. Jedná se o malé muzeum, které se nachází v blízkosti kostela Santo Domingo a je ideálním doplňkem vaší návštěvy Coricanchy. Muzeum nabízí mnoho exponátů z incké a předincké kultury.

Poté můžete pokračovat do Regionálního historického muzea. Toto působivé muzeum se nachází v koloniálním domě Casa Garcilaso de la Vega. V tomto muzeu najdete také artefakty z incké a předincké kultury. Kromě některých historických detailů velkého významu. Návštěva různých muzeí v Cuscu je skvělou příležitostí, jak se seznámit s bohatou historií města. Poté, co si užijete různá muzea, můžete se podívat na naše amazonské výlety z Cusca.

Zdroj: MachuTravelPeru