V Moldavsku můžete navštívit sovětský stát, který nikdo neuznává

Přidat na Seznam.cz

Moldavsko se rozkládá mezi Rumunskem a Ukrajinou a je zemí nedotčené přírody, starých klášterů a úžasného jídla a vína. Zde jsou důvody, proč byste se měli zastavit v jedné z nejméně navštěvovaných zemí Evropy.

Víno je senzační

Víno se v Moldavsku pěstuje již tisíce let, vína z údolí mezi řekami Nistru a Prut se dostávala na stoly starých Římanů i Řeků. Země má největší vinný sklep na světě, Milestii Mici, který se táhne v délce neuvěřitelných 55 km, a 17. září se zde slaví národní den vína, píše magazín Wanderlust.

Vinařství utrpělo újmu, když Moldavsko vyhlásilo nezávislost na Sovětském svazu a jeho vína byla v Rusku zakázána. Od té doby se však Moldavsko vymanilo a stalo se dvacátým největším producentem vína na světě.

Pomáhá tomu i fakt, že víno je vesměs dobré. Šumivá vína se vyrábějí klasickou francouzskou metodou. Bílá vína z odrůdy Viorica, která se podobá muškátu a pěstuje se pouze v Moldavsku, jsou vynikající.

A další původní odrůdy jako Fetească Albă, Fetească Regală a Rară Neagră si získávají pozornost celého světa. Ať už navštívíte vinařství, nebo si jen objednáte skleničku k jídlu, čeká vás zážitek.

I jídlo je vynikající

Skvělé víno v Moldavsku doplňuje stejně vynikající jídlo. Jde o typicky vydatná východoevropská jídla, ale se zajímavými vlivy východních sousedů.

Plăcintă je chutný smažený chléb plněný vším, co je po ruce, od brynzy, místního ovčího sýra, až po zelí a višně. Sarmale je místní obdoba dolmas, kde se místo vinných listů používají listy zelí a plní se masem i rýží. Mămăligă je moldavská verze polenty, která se obvykle podává se zakysanou smetanou. Chcete se zahřát po chladném moldavském dni? Vyzkoušejte zeamu, vydatnou kuřecí polévku plnou zeleniny.

Všechna tato jídla můžete ochutnat v restauracích a kavárnách po celé zemi za směšně příznivé ceny. Chcete-li si však dopřát opravdový zážitek, ubytujte se v některém z nových agroturistických podniků, které vznikají v okolí města Orhei.

V rámci polopenze si zde pochutnáte na domácích moldavských jídlech, včetně mămăligă a grilovaného jehněčího, salátů z ovčího sýra a džbánů místního vína.

Malý Sovětský svaz hned vedle

Když Moldavsko získalo nezávislost na Sovětském svazu a začalo se orientovat na západ, převážně ruskojazyčná část země na východě jednostranně vyhlásila vlastní nezávislost a stala se Podněstřím. Zůstává sovětskou časovou kapslí, kde žije téměř 500 000 lidí, ale v podstatě je to země, kterou nikdo jiný neuznává.

To však nebrání tomu, aby Podněstří každoročně 2. září pořádalo vojenskou přehlídku v sovětském stylu. Nebo vydává vlastní známky a měnu a drží sovětské sochy a památníky dlouho poté, co se jich zbytek bývalého východního bloku vzdal.

Z moldavského hlavního města Kišiněva je to sice nepohodlný jednodenní výlet, s náležitě přísným přechodem hranic a kontrolou dokladů, ale přesto užitečný.

Kromě Leninových soch a velkolepých válečných památníků v hlavním městě Tiraspolu stojí za to navštívit impozantní pevnost Bender z 15. století a mužský klášter Noul Neamţ. A kromě toho, kolik lidí může říct, že navštívilo zemi, která ve skutečnosti neexistuje?

Jedna z posledních bašt romské kultury

Na druhém břehu řeky Nistru na Ukrajině se nachází malé město Soroca, které je jednou z posledních bašt romské kultury. Nejen v Moldavsku, ale v celé západní Evropě.

Usadilo se zde velké množství romských rodin, které si staví domy a žijí podle kulturních pravidel, jež se za staletí změnila jen velmi málo. Mají svého „krále“, který určuje pravidla pro město a rozhoduje o tom, kdo se může s kým v komunitě oženit.

Kdysi proslulá středověkou pevností, která byla postavena v roce 1400 za Štěpána Velikého, se dnes do Sorocy sjíždějí návštěvníci, aby si prohlédli důmyslné domy postavené romskými obyvateli města.

Chtějí se pochlubit svým bohatstvím, a proto si postavili neobyčejné domy inspirované slavnými stavbami po celém světě. V jednom z nich uvidíte dům inspirovaný bazilikou svatého Petra. Jiný zase vypadá velmi podobně jako budova amerického Kapitolu. Dokonce je tu i jeden, který vypadá jako Velké divadlo v Moskvě.

Většina z nich nemá vnitřní vodovod a elektřinu. Mnohé zůstávají opuštěné, když se rodiny odstěhují. Ale procházet se tímto bizarním městem plným reliktů je opravdu neskutečný zážitek.

Nachází se zde jeden z nejstarších klášterů na světě

Jen 50 km severně od Kišiněva se nachází Orheiul Vechi, jeden z nejstarších křesťanských klášterů na světě. Klášter je starý více než 2 000 let, stojí na odlehlém skalnatém hřebeni a jeho bílé zvonice a zlatá kopule se třpytí na slunci.

Přežil nájezdy Mongolů a Tatarů, odvrátil plány Štěpána Velikého i Sovětů a je stálým středem pozornosti křesťanů v celé zemi. Jeho výjimečný jeskynní klášter pochází z dob dračích kmenů.

Nejbližší vesnice je Butuceni. Zde přejděte po malém dřevěném mostě na druhou stranu řeky Răut a pokračujte po cestě směrem k hřebeni. Cestou spatříte zbytky obranného valu z 15. století a další jeskyně, které v průběhu věků sloužily jako úkryt a útěcha.

Před vámi se objeví dvojice věží pravoslavného kostela zasvěceného Nanebevstoupení Panny Marie, což je v bezútěšné krajině mimořádný pohled.

Zdroj: Wanderlust