Milujete cestování, Finsko a pobyt u vody? Nezapomeňte navštívit Finskou jezerní plošinu

Přidat na Seznam.cz

Na Finskou jezerní plošinu jezdí Finové načerpat síly a spojit se s přírodou. Region nabízí vyžití po celý rok, od výletních plaveb po rybaření, jízdu na paddleboardu, plavání na ledě a bruslení. A kde je jezero, tam se určitě najde i chata. Finská jezerní plošina je největší jezerní oblast v Evropě nabízí aktivity pro všechny! A co zde stojí za návštěvu?

Národní park Nuuksio

Jezera, lesy, údolí, rašeliniště a skály – to vše najdete v národním parku Nuuksio, který se nachází v Espoo, uvádí web WanderLust. Těžko uvěřit, že je park vzdálený jen kousek autem nebo vlakem a autobusem od Helsinek. Svou návštěvu začněte návštěvou finského přírodního centra Haltia, které oslavuje několik finských národních parků, včetně Nuuksia.

V parku se nachází řada značených stezek vhodných pro začínající i zkušené chodce. Při pěší túře můžete pozorovat ptáky, lézt po skalách, jezdit na koni nebo na kole.

Jezero Saimaa

Vydejte se na pohodovou plavbu po jezeře Saimaa, které lemují dva národní parky, nebo pádlujte zátokami, kanály a mezi ostrovy. Některá větší letoviska u jezera půjčují vybavení pro cyklistiku, rybaření a plavbu na lodi. Výlety s průvodcem po jezeře nabízejí vše a to včetně lesní jógy. Za návštěvu stojí také město Mikkeli na jihozápadě. Fascinující muzeum Headquarter Museum je kronikou ústupu Finů proti Rusům během zimní války.

Pozorování ptáků a medvědů na východě plošiny

Na západním okraji velkých sibiřských boreálních lesů najdete ptačí plemena, která se v jiných částech Evropy vyskytují jen zřídka: sojky a sýkory, řadu pěvců a neuvěřitelných deset druhů sov. Vydejte se na exkurzi za ptáky do divoké finské tajgy na hranicích s Ruskem. Východní Finsko je jedním z nejlepších míst, kde se můžete setkat s medvědy.

V sezóně mezi dubnem a říjnem se konají fotografické výlety a výlety za medvědy, při nichž se nocuje v úkrytech podobných chatám, aby se co nejvíce zvýšila šance na spatření těchto nádherných zvířat, která jsou ve finském folklóru považována za posvátná.

Národní park Koli

Národní park Koli leží v regionu Severní Karélie na východním okraji země. Je to jeden z nejmalebnějších finských parků, který nabízí rozmanitou krajinu. Vydejte se nejprve na vrchol kopce Ukko-Koli, abyste se zorientovali a pokochali se výhledem na jezero Pielinen poseté ostrůvky. Koli bylo zdrojem inspirace pro spisovatele, umělce a hudebníky, včetně Sibelia.

Jen několik set metrů od vyhlídky se nachází přírodní centrum Koli, které představuje působivou biologickou rozmanitost parku. Udělejte si čas na prozkoumání starých lesů plných bylin, strmých křemencových útesů, vodopádů a roklí, mýtin a pláží u jezera.

Vydejte se po méně frekventované cestě

Milujete kulturu? Vydejte se na výlet srdcem Jezerní oblasti do Savonlinny s vodním hradem. Odbočte do Kouvoly a jejích muzeí. Vydejte se do Mikkeli s muzeem zimní války a dále vodnatou krajinou do Jyväskylä, „hlavního města Alvara Aalta“, slavného finského architekta. Než se vrátíte do Helsinek, vydejte se na východ do kulturního města Tampere. 

Milujete přírodu a vodu? Vydejte se na jednu z nejslavnějších finských projížděk a pokračujte po silnici 14 ze Savonlinny na jih na hřeben Punkaharju. Jedná se o vynikající projížďku, která vede přes hráze a ostrovy podél úzkého pásu země obklopeného vodou.

Finská jezerní plošina je obrovskou destinací, ve které toho lze podniknout daleko více. Už jste někdy toto místo navštívili? Pokud ne, pak jeho návštěvu vřele doporučujeme.

Zdroj: WanderLust, Youtube