Saúdská Arábie staví město budoucnosti. Vejde se do něj celé Česko, přitom se jedná o dvě budovy

Přidat na Seznam.cz

Saúdská Arábie je domovem jedněch z nejzajímavějších a nejambicióznějších architektur na světě, ale nejnovější urbanistický projekt země je může všechny převyšovat. Saúdská vláda v roce 2021 představila plány pro město Neom, včetně megastruktury nazvané The Line. Toto město jsou v podstatě jen dvě budovy, které jsou schopné ubytovat miliony lidí.

Město budoucnosti upřednostňuje přírodu

Žádné silnice, auta ani emise, ve městě se bude jezdit na 100 % obnovitelné energie a 95 % půdy bude zachováno pro přírodu. Zdraví a blaho lidí bude mít na rozdíl od tradičních měst přednost před dopravou a infrastrukturou, tak sepopisuje město budoucnosti Neom. Celé město bude složené ze dvou paralelních, 200 metrů širokých mrakodrapů, z nichž každý je 170 kilometrů dlouhý a 500 metrů vysoký – vyšší než většina mrakodrapů světa — táhnoucí se přes severozápadní část Saúdské Arábie poblíž Rudého moře.

Páteří veřejné dopravy má být vysokorychlostní železniční systém. Celé město nakonec pojme asi 9 milionů lidí, tedy jen o něco méně, než je celková populace Česka, a bude postaveno na ploše pouhých 34 kilometrů čtverečních. To bude znamenat sníženou stopu infrastruktury, což povede k dosud nevídané efektivitě ve funkcích města. Ideální klima po celý rok zajistí, že si obyvatelé užijí okolní přírodu. Obyvatelé budou mít také přístup ke všem denním náležitostem do pěti minut chůze.

Oblast s The Line se možná stane státem

Počáteční zemní práce začaly v říjnu 2021 a očekává se, že první obyvatelé se začnou stěhovat do roku 2030. Tento termín byl sdílen v rámci většího celostátního plánu nazvaného Vision 2030. Spolu s The Line se plánuje vybudování sítě letišť a také největší továrny na zelenou energii na světě. Tato oblast se má stát natolik soběstačná, že se o ní mluví jako o „země v zemi“, kde se obyvatelé budou nazývat „Neomijci“ spíše než „Saúdové“.

zdroj: How Stuff Works, Neom, Global Construction Review