Tetín: Podle legendy v něm měla pobývat Krokova dcera Teta a sv. Ludmila

Přidat na Seznam.cz

Jen málokterá místa v Česku máme úzce spojená s legendami a pověstmi tak, jako třeba horu Blaník nebo památnou horu Říp. Už po celé generace k nim patří ještě Tetín, se kterým se pojí příběh jedné z Krokových dcer a se světicí Ludmilou.

Lidé tu žili již v době kamenné

Na místě zříceniny Tetína to tepalo životem již ve starší době kamenné. Poté dokonce mezi 9. a 10. stoletím následovalo slovanské hradiště s mocensko-správním centrem. Většinu jeho pozůstatků pohltila novodobá zástavba. Kdo se ale bude při procházce pořádně dívat, ten si kolem domů a další veřejné infrastruktury všimne pozůstatků obranných valů, které je možné v terénu rozpoznat i dnes. Samotný hrad Tetín, ve kterém měla podle legendy žít Krokova dcera Teta, pak vznikl ve 13. nebo ve 14. století. Málokdo pak také ví, že Tetín měl zaniknout souběžně s nárůstem důležitosti blízkého Karlštejna.

Místo působení sv. Ludmily

I přesto, že sv. Ludmila s největší pravděpodobností nepůsobila přímo na hradě, zhruba v 10. století měla v Tetíně nějakou dobu pobývat spolu se svým vnukem, sv. Václavem. Jak to s oběma světci dopadlo, to všichni dobře víme. V roce 921 její snacha Drahomíra najala vrahy, kteří sv. Ludmilu na její příkaz zavraždili. A ani Václav nedopadl o moc lépe. Jelikož je Ludmila považována ze jednu z prvních křesťanských světic, Tetín by rozhodně neměl uniknout pozornosti příznivců církevní turistiky. Tím spíš, že mohou v Tetíně navštívit krásný barokní kostel sv. Ludmily, ke kterému se každý rok vydává Svatoludmilská pouť.

Zdroj: redakce, Muzeum Tetín