Les Království: protipovodňová stavba vypadá jako z pohádky

Přidat na Seznam.cz

V Královéhradeckém kraji, v Podkrkonoší, u Dvora Králové nad Labem stojí přehrada, která zdálky vypadá jako zámek a patří k nejhezčím a nejnavštěvovanějším přehradám u nás. Možná proto je technickou i národní památkou. Má i pohádkový název – Les Království a vypadá jako z pohádky.

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou, roku 2010 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Důvod stavby a historie

S výstavbou vodního díla, které mělo zamezit záplavám na středním toku Labe, se začalo v roce 1910. Jakmile totiž začal v Krkonoších tát sníh, voda se nad Dvorem Králové až k Jaroměři rozlévala do údolí a likvidovala, co jí přišlo do cesty. Jedna z nejhorších ničivých povodní, která urychlila rozhodnutí postavit přehradu, přišla v roce 1897, kdy se voda dostala až do Pardubic. Stavba byla dokončena v roce 1919, o dva roky později vyrostla pod hrází elektrárna.

Ve své době se jednalo o největší nádrž v Československé republice, pokud se týkalo zadrženého množství vody, a nejdelší přehradě, co do délky zděné hráze.

V letech 1920–1923 byla na pravém břehu pod hrází postavena průběžná vodní elektrárna. Od roku 1958 je přehrada včetně vodní elektrárny pro svoji architektonickou jedinečnost nemovitou památkou.

Pohádková stavba

Přehrada má elegantní půloblouk a stavební kvádry z králodvorského pískovce z místních lomů. Vodu odvádějí dva boční tunely, pravý je spojený potrubím s vodní elektrárnou.

Pozornost návštěvníků upoutá na pravém břehu domek hrázného, který připomíná hrad s věží a cimbuřím, který spolu s mostními kamennými bránami působí jako pohádková kulisa.

S čím počítat?

Koupání v samotné přehradní nádrži, která slouží i jako zásobárna pitné vody, možné není, ale cestou po stezce na tak zvané nemojovské straně se turisté dostanou na poloostrůvek, výběžek při přítoku Labe do nádrže, který je využíván jak pro občasné koupání, tak pro rybaření.

Přehradní údolí není ideální pro všechny milovníky cyklisty, celou cestu totiž musíte šlapat do kopce. O to příjemnější je pak návrat do výchozího místa, kdy se za odměnu za předchozí vydanou energii už jenom vezete. Pěšky je to k přehradě nejblíž z Bílé Třemešné od nádraží po turistické značce asi 2,5 kilometru.

Zdroj: Kudy z nudy, Český rozhlas