Vírský mlýnek u říčky Bystřice: Jeho figurky rozhýbává vodní pohon

Přidat na Seznam.cz

Obec Vír, která se nachází nedaleko Bystřice nad Pernštejnem, už roky zkrášluje takzvaný Vírský mlýnek, jehož vyřezávané figurky pravidelně rozhýbává vodní energie. I přesto, že jde o repliku toho původního mlýnku, který je dnes vystaven v muzeu, pohled na něj dovede vykouzlit úsměv na tváři jak dětem, tak dospělým.

Navrátilův mlýnek je nyní ve vlastnictví Horácké galerie

Současný Vírský mlýnek není originál. Tím původním byl Navrátilův mlýnek, který byl na Rovečínském potoce, a jehož součástí bylo asi 70 nejrůznějších pohyblivých figurek. Jakmile je začal pohánět vodní proud, začaly řezat, tančit nebo zatloukat hřebíky. Toto originální dílo trvalo vybudovat několik desítek let a bylo skvělou ukázkou zručnosti pana Vincence Navrátila, který začal celý mechanismus stavět ve svém volnu. Dokonce se říká, že celé jeho dílo bylo tak rozsáhlé, že voda již nebyla schopná figurky svou silou rozhýbat. Následkem toho pan Navrátil přistoupil k budování větší pohonné jednotky a rozšiřování mechanismu mohlo pokračovat dál. Jakmile pan Navrátil zemřel, jeho dědic věnoval toto dílo Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.

V obci vznikl nový mlýnek

Jelikož mlýnek do obce dlouhé roky patřil, v roce 2007 se obyvatelé rozhodli nechat vybudovat druhý Vírský mlýnek, který je replikou původního Navrátilova mlýnku. V současné době vodní pohon rozhýbává 20 pohyblivých figurek, na které se chodí pravidelně dívat dospělí i děti. Součástí mechanismu jsou například artisté nebo kadibudka, jejíž dvířka se v nestřežený moment otevřou.

Zdroj: Vír v údolí Svratky, Vysočina