Kamenné kruhy v Česku: Najdete je v Klentnici nebo v Holašovicích!

Přidat na Seznam.cz

Za kamennými kruhy nemusíme putovat na daleký sever. Řada z nich se nachází i na území Česka. Nejčastěji je najdeme v krásné přírodě, která přímo svádí k odpočinku a meditaci. Kam se za nimi ale vydat?

Kamenný kruh Klentnice

Kamennému kruhu v Klentnici se také někdy říká moravský Stonehenge. Do zdejší krásné přírody poblíž vrcholu Smrtihlav byl umístěn během roku 2005. Stalo se tak v rámci sochařského sympozia, v jehož průběhu měli účastníci vyjádřit svůj vztah k oblasti. Autorem kruhu jsou Jan Tajboš a Jiřina Lockerová.

Tento kamenný kruh má celkem 9 kamenů v kruhovém půdorysu a jeden kámen uprostřed. Umístěné kameny mají symbolizovat významné energetické kvality. Nejhmotnější kámen má pak v sobě zasazeny kosmogramy. Vzhledem k tomu, že se kruh nachází v oboře, do které je v některých měsících omezený vstup, před návštěvou se ujistěte, že se k němu chystáte ve správný čas.

Kamenný kruh druidů v Počátcích

Další kamenný kruh objevíme v obci Počátky. Zdejší kruh druidů je určen především k meditaci, regeneraci a ozdravení. Jde o novodobou repliku z roku 2014 a jde o největší kromlech v Česku. Jeho hlavním posláním je pomoc lidem a podpora jejich duchovního vývoje. Tento kruh má jasně stanovené místo vstupu a výstupu, najdete ho mezi dvěma nejvyššími kameny na západní straně. Než vstoupíte do kruhu, měli byste se mezi těmito dvěma kameny na chvíli zastavit a dotknout se jich dlaněmi. Autorem tohoto kruhu je Ing. Pavel Kozák, který se specializuje na energii krajiny.

Kamenný kruh Holašovice

Jeden kruh najdete i nedaleko památky UNESCO – Holašovic. Tento kruh tu stojí od roku 2008, jedná se tedy o další novodobou repliku. Kruh je tvořen 25 kameny a uprostřed se nachází jeden středový. Kdo se bude pořádně koukat, ten si všimne ještě jednoho samostatně stojícího menhiru mimo kruh. Kameny byly vybrány tak, aby pro jejich aktivaci nebylo nutné provádět žádné další rituály. Místo je taktéž vhodné pro meditaci a rozvoj duchovního života.

Zdroj: Holašovice, Kateřina Resort, PAL-AVA