Hukvaldy se zrodily v 13. století. Založila je německá hrabata

Přidat na Seznam.cz

Hrad Hukvaldy, tyčící se majestátně nad malebnou obcí, je symbolem Beskyd a okouzlujícím cílem výletníků. Jeho mohutné zdi skrývají staletí historie, šeptají příběhy o rytířích, královnách a tajemných legendách. Pojďme se vydat na cestu časem a prozkoumat tajemství hradu, s nímž je úzce spjat i život slavného skladatele Leoše Janáčka.

Hrad s duší rytířů

Hukvaldy se zrodily v 13. století, kdy je založili němečtí hrabata z německého města Hückeswagen. Z původně dřevěné pevnosti se hrad postupně rozrostl v impozantní kamenný komplex, svědek bojů o moc i klidných období prosperity. Zažil korunovace českých králů, stal se útočištěm i vězením. Jeho zdi naslouchaly rytířským turnajům, milostným románkům i dramatickým zradám.

Janáček a jeho Hukvaldy

Hukvaldy se nesmazatelně zapsaly do srdce Leoše Janáčka, slavného skladatele, který se v nedaleké obci narodil. Hradní zřícenina, majestátní lesy a malebná krajina Beskyd inspirovaly jeho nejslavnější skladby, jako je opera „Jenůfa“ a symfonická báseň „Lašské tance“. Janáček vnímal hrad jako symbol síly a hrdosti národa, jako ztělesnění moravské duše.

Tajemná legenda o Bílé paní

Hradní zdi skrývají i tajemství. Traduje se legenda o Bílé paní, duchovi krásné šlechtičny, která tragicky zahynula. Prý se zjevuje v noci, oděná v bílých šatech, a bloudí hradem hledajíc klid. Mnozí tvrdí, že ji spatřili, a dodávají tak hradu mystickou atmosféru.

Hukvaldy dnes: Živý památník s duší

Hrad Hukvaldy dnes slouží jako kulturní centrum a turistická atrakce. Návštěvníci se mohou projít po hradbách, prozkoumat hradní sklepení a věž a ponořit se do fascinující historie. Konají se zde koncerty, divadelní představení a historické slavnosti, které oživují hradní zdi a přibližují atmosféru minulých časů.

Hukvaldy nejsou jen hradem. Jsou symbolem hrdosti, inspirací pro umělce a místem, kde se historie snoubí s krásou přírody. Návštěva hradu je jako cesta do minulosti, setkání s duchem Leoše Janáčka a pohlédnutí do tajemné duše Beskyd.

Doporučení:

Prohlídka hradu s průvodcem, který vám odkryje tajemství a legendy hradu.

Výlet do obory Hukvaldy, kde se můžete pokochat krásou Beskyd a spatřit daňky a muflony.

Návštěva Památníku Leoše Janáčka v Podoboří, kde se dozvíte více o životě a díle slavného skladatele.

Účast na některém z kulturních programů, které se na hradě konají.

Zdroj: hradhukvaldy.eu