Tísíce let staré terasy i ruiny starověkého města Hierapolis. Bílé terasy z travertinu vznikají proudem horkých pramenů

Přidat na Seznam.cz

Turecko je požehnáno bohatou kulturou a dědictvím. Je oblíbené pro své starobylé památky, nádhernou krajinu, mohutné hory a přírodní scenérie. Kromě toho všeho je tu ještě jedno místo, které je zvláštní a zároveň krásné – Pamukkale.

Bavlněné hrady

Pamukkale je přírodní zázrak nacházející se v turecké provincii Denizli. Jméno „Pamukkale“ znamená v turečtině „bavlněný hrad“ a je známý svými úchvatně krásnými bílými terasami z travertinu, které vznikají proudem horkých pramenů. Terasy vznikají tisíce let, protože voda ukládá uhličitan vápenatý, který tuhne a vytváří útvary.

Lesklý bílý kalcitový travertin přelitý teplou vodou bohatou na minerály dělá Pamukkale slavným i zvláštním. Tato neskutečná a průzračná jezírka visí jako kaskády mohutného vodopádu. Jak uvádí Indian Holiday, turisté se mohou i vykoupat v těchto bazénech s teplou vodou kolem 36 stupňů Celsia. Kromě teras se zde nacházejí i ruiny starověkého města Hierapolis, které bylo založeno ve 2. století před naším letopočtem.

Hierapolis

Město bylo hlavním centrem římské říše a má mnoho zachovalých staveb, včetně divadla, nekropole a chrámu. Starobylé město i terasy jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Město však bylo zničeno zemětřesením v roce 60 n. l. a později znovu postaveno. Oblast je ale pečlivě spravována, aby nedošlo k poškození křehkých útvarů a památek, uvádí Geology Science. V okolí se také můžete věnovat mnoha dalším aktivitám, jako je pěší turistika a poznávání okolních vesnic. Celkově vzato je Pamukkale destinací, kterou musí navštívit každý, kdo cestuje do Turecka.

zdroj: DailySabah, Geology Science, Indian Holiday