Údolí králů: Místo odpočinku největších egyptských faraonů

Přidat na Seznam.cz

Kde odpočívají již dávno zesnulí faraoni? Většina z nich našla klid v Údolí králů, kde paleontologové našli hrobky těch nějznámějších vládců Egypta. Kdo všechno zde odpočívá a kde se toto „královské pohřebiště“ nachází?

Údolí králů

Údolí králů je v rozsedlině ve vápencovém masivu, leží nedaleko Luxoru na západním břehu Nilu a bylo využíváno už v 16. století před naším letopočtem. Vybudoval ho faraon Ramses III. a jeho architekt byl pohřben v tomto údolí s ním. Údolí zůstalo dlouhá léta skryto, až si ho všimli i další panovníci, a nakonec se i pro ně stalo Údolí králů posledním místem odpočinku.

Celkově se zde našlo 62 hrobek, přičemž většina byla vykradena – ta nejzajímavější ale zůstala nedotčena.

Tutanchamon

Hrobka, po které nikdo nepátral ani v dobách starověku, patřila Tutanchamonovi. Objevena byla až roku 1922 a obsahovala množství pokladů. Některé předměty, jako byla například jeho zlatá pohřební maska, se staly doslova ikonami starověku, jiné pak měly být i prokleté. Faktem ale zůstává, že Tutanchamon nebyl příliš oblíbeným vládcem, především kvůli jeho otci. Achnaton, jeho otec, totiž nařídil změnu náboženství, a jeho poddaní tak měli přijít o bezmála 2 000 bohů, ve které tisíce let věřili. To samozřejmě znamenalo nejen nenávist vůči vládci, ale také ke všem, kteří s ním mají něco společného – včetně jeho syna Tutanchamona.

Velká jména historie

Kromě Tutanchamona našlo klid v Údolí králů i mnoho dalších vládců. Jedním z nich byl například Amenhotep III., za jehož vlády byl v zemi mír, a téměř se neválčilo. Dále také Ramesse I., Ramesse II., nebo Siptah, kterému patří jedna z nejvyzdobenějších hrobek celého údolí.

V hrobkách je pohřbeno také mnoho lidí, kteří nebyli královského původu, a dodnes je mnoho z nich beze jména. Odpočívali zde i kněží, politici nebo nejbližší faraona.

zdroj: denik, egyprafrikou, starovekyegypt