Český cestovatel a zahradník Benedikt Roezl: Život lovce orchidejí vydá na dobrodružný román

Přidat na Seznam.cz

Dostane přezdívku lovec orchidejí. Hledání cizokrajných rostlin se stává jeho životní vášní. Jmenuje se Benedikt Roezl, je to Čech a na svých cestách s botanickým cílem čelí spoustě nebezpečí, třeba se ocitne v zajetí banditů. Jeho život vydá na dobrodružný román.

Objeví krásu květin

V roce 1836 se Benedikt Roezl učí v Děčíně zahradníkem. Jeho životní směrování nastartuje návštěva Londýna a Vídně, kde poprvé spatří nádherné orchideje. Je mu rázem jasné, že tyhle květiny chce pěstovat. Jenže orchideje to v drsné Evropě mají těžké. Nejdřív je potřeba, aby rostliny přežily dalekou cestu přes oceán, což se povede málokteré z nich. A ani když už sem bez úhony dorazí, neznamená to, že je vyhráno. Evropští pěstitelé, včetně těch českých, to s nimi moc neumí. Roezl ale tohle změní. Zkušenosti s jejich pěstováním čerpá v roce 1846 v Gentu v Belgii. Chce ale za orchidejemi sám putovat a vozit je k nám.

Přijde o ruku

Plán se mu podaří zrealizovat v březnu roku 1855, kdy odplouvá z nizozemského Vlissingenu. Bere s sebou kufry plné rostlin. Věří, že když je prodá, vydělá si za oceánem na svoji výpravu. Ovšem podmínky na lodi nejsou příliš dobré a sazenice během cesty uhynou. Dlouhou plavbu přežije pouze ramie, asijská bylina trochu podobná kopřivě. Vzdát se? Ne, to není Roezlův styl. Dostane se do Mexika, kde ramie pěstuje ve velkém. Povede se mu vytvořit stroj, který při zpracování ramií (dělají se z nich lýková vlákna) nahradí lidské ruce. Ovšem při jedné předváděčce lis vtáhne i jeho skutečnou levou ruku. Roezl o ni přichází. Pak už se věnuje sbírání orchidejí. Ani to se ale neobejde bez problémů. Na jedné z výprav ho přepadnou bandité. Když ale zjistí, že má u sebe jenom kytky, jeho život ušetří. Nakonec ale zvládne posílat domů doslova tisíce rostlin orchidejí. Některé z nich nesou po něm svoje jméno. Po svém návratu předává pěstitelům svoje zkušenosti.

Zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, orchideaklub.cz