Nádech exotiky v Evropě: Menorca má nádherné písčité pláže za velmi příznivé ceny. Z Prahy létá na Menorcu přímá linka několikrát do týdne

Přidat na Seznam.cz

Prázdniny skončily, hlavní letní sezóna je pryč a i když se to nezdá, přináší toto období řadu pozitiv. Pokud rádi cestujete, využijte velkých slev, které mnoho cestovních kanceláří právě teď nabízí na svoje zájezdy. Jestliže se vám nechtělo dát několik desítek tisíc za týden u moře, je nyní situace zcela jiná a letecké zájezdy vyjdou méně něž na polovinu.

V poslední době stoupá zájem o druhý největší ostrov Baleár, španělskou Menorcu. Oproti dobře známým a rozvinutým letoviskům nabízí Menorca především více soukromí. Tento ostrov je dlouhý asi jen 50 km a široký 16 km, přesto zde díky velikému množství zátok můžete objevit svůj osobní kousek ráje. Bílé písčité pláže jsou ideální pro rodiny s malými dětmi i jednotlivce, kteří uvítají pohodu a relaxaci u moře.

Z Prahy létá na Menorcu přímá linka několikrát do týdne a již po přibližně dvou hodinách letu přistanete na jediném letišti tohoto ostrova, poblíž největšího města Maó-Mahón. Hromadnou dopravu po Menorce zajištují autobusy. Pokud chcete vyrazit na průzkum celého ostrova po vlastní ose, máte možnost pronajmout si auto skoro na každém rohu (stylový Fiat 500 vyjde například na 70 euro/den, mimo hlavní sezonu jsou ceny ještě nižší). Na výlet se můžete vydat i pěšky, na kole, lodí nebo třeba na koni.

Menorka nabízí rozmanitou krajinu – azurové moře, tajuplné megality i přírodní parky

Za navštívení určitě stojí největší vrchol Menorcy, El Toro (nebo také Monte Toro, tzv. Býčí hora). Jeho výška se udává kolem 360 m n.m. a zvedá se téměř uprostřed ostrova. Za jasného počasí z něj lze přehlédnout celý ostrov a kochat se výhledy do všech stran. Na vrcholu na Býčí hoře naleznete gotický kostel Verge del Toro z roku 1670. Dominantu představuje obrovská socha Krista.

Při procházkách po okolí na sebe můžete nechat naplno působit historického ducha Menorcy. Po celém ostrově se nacházejí kamenné stavby odkazující k talayotické kultuře, která zde vznikala asi před 3,5 tisíci lety. Také milovníci přírody budou nadšeni z fauny a flóry, které se na Menorce opravdu daří. Již od r. 1993 byla Menorca prohlášena za světovou rezervaci biosféry a řadí se do seznamu UNESCO.

Co by to bylo za turistický ráj, kdyby nebylo dobrého jídla? Málokdo tuší, že právě na Menorce byla poprvé ochutnána majonéza – nejznámější omáčka na světě. Vyrábí se zde také nejpopulárnější španělská zmrzlina Menorquina. Mezi další speciality se řadí langustová polévka nebo známá španělská paella.

Zdroj: turistika, spanelskovsrdci