Zlatokopecký skanzen je pozůstatkem zlaté horečky na řece Olešnici

Přidat na Seznam.cz

Zajímá vás období zlaté horečky, o kterém většinou slýcháme v souvislosti s jinými státy? Jedna taková proběhla i ve Slezsku na řece Olešnici a její pozůstatky můžeme dokonce vidět v krajině i dnes. Stačí, když zavítáte do Zlatých Hor a budete mít postaráno o velmi zajímavý program.

Cenná zlatá žíla

Zlaté Hory v Jeseníkách nedostaly své jméno jen tak pro nic za nic. Kolonizace tohoto území spočívala právě v tom, že se vědělo, že se tu nachází velmi vzácné zlaté žíly, ze kterých je možné získat velké bohatství. Dokonce zde v dávných dobách operovala hned dvě biskupství, z nichž jedno bylo vratislavské a to druhé olomoucké. A asi nikoho nepřekvapí, že mezi oběma stranami vznikaly vážné spory. Holt, když jde o zlato, jde slušné vychování stranou.

Od povrchového k hlubinnému dolování

Předpokládá se, že ještě zhruba ve 13. století se v této oblasti zlato především rýžovalo. S pokrokem techniky se však postupně přešlo na hlubinné dolování. Kromě zlata se tu navíc našlo i ložisko železné rudy, což znásobilo výnos. Železo z této oblasti se dokonce dováželo až do Anglie. Rozkvět hornictví ve městě přišel zhruba ve 14. století. Už zhruba o jedno století později se však vyčerpala známá naleziště a další pokusy o znovuobnovení těžby často končily totálním krachem a neúspěchem. Mezi lety 1590 a 1591 však nastává překvapivý zvrat. Na Měkkém cechu se podařilo najít dva obrovské valouny zlata o váze několika kilogramů (1,3 kg a 1,7 kg), které byly věnovány do sbírky Rudolfa II. Definitivní konec hornictví v oblasti přišel roku 1883.

Hornická osada a zlatorudné mlýny

Vzhledem k tomu, že získávání zlata mělo v této oblasti skutečně dlouhou tradici, návštěvníci se mohou vydat na výlet k replikám středověkých zlatorudných mlýnů, které byly zhotoveny podle dobových nákresů. Jen o kousek dál je pak hornická osada s replikou hornického srubu, strážní věží, která slouží jako vyhlídka, a zvoničkou. Ta symbolizuje takzvaný pivní zvonec, který byl zaveden v roce 1524 biskupem Jakubem ze Salzy. Zajímavostí je, že ve středověku byla osada opevněným komplexem. Zastavit se také můžete u tavící pece, ve které se zpracovávala ruda.

Kdo bude mít štěstí, ten si naplánuje návštěvu tohoto místa na termín soutěže v rýžování zlata, ve které se soutěží o putovní pánev starosty města.

Zdroj: redakce, Zlaté Hory, Kraj pokladů